10 mijë civilë të vrarë në Ukrainë që nga fillimi i luftës

0
Shpërndaje lajmin

Komisioneri i Lartë i Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut (OHCHR) deklaroi se rreth 10 000 civilë ishin raportuar të vdekur që nga fillimi i luftës në Ukrainë.
Një raport i ri ka konfirmuar 9 444 vdekje civile dhe 16 940 të plagosur që kur Rusia nisi një pushtim të plotë të fqinjit të saj në shkurt 2022.
Në total u vranë 500 fëmijë.
Shifra reale është ndoshta shumë më e lartë. OHCHR vuri në dukje se numërimi nuk ishte i plotë sepse mungonin të dhënat nga shumë rajone.
Kjo vlen veçanërisht për qytete si Mariupol, Lysychansk ose Sievierodonetsk, të cilat janë pushtuar nga trupat ruse pas një periudhe të gjatë luftimesh të rënda, duke e bërë më të vështirë marrjen e të dhënave.
Edhe në Kiev ka frikë se mijëra apo dhjetëra mijëra ukrainas janë vrarë më shumë se sa është regjistruar zyrtarisht.
Sipas të dhënave të OKB-së, shumica dërrmuese e njerëzve 7 339 prej tyre – vdiqën në rajonet e Ukrainës të bombarduara nga Rusia dhe të mbrojtura nga ushtria ukrainase/dpa

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *