10 vendet më miqësore në Evropë, Zvicra nuk është në listë

0
Shpërndaje lajmin

Ku jetojnë njerëzit më miqësorë në Evropë? Kësaj pyetjeje iu kushtua Çmimi i Zgjedhjes së Lexuesve 2023. Megjithatë, diçka është befasuese: Zvicra nuk hyn as në dhjetëshen e parë të renditjes, teksa Blick prezanton dhjetë vendet në Evropë ku ju duket se gjithmonë keni një pritje të ngrohtë.

Kroacia

Në vendin e dhjetë është Kroacia me një vlerësim prej 91.78. Parajsa e ëndrrave duket të jetë një destinacion popullor udhëtimi jo vetëm për shkak të plazheve të pacenuara, liqeneve vezulluese dhe rrënojave të lashta, por edhe me sa duket për shkak të mikpritjes.

Malta

Në Maltë njerëzit duken gjithashtu të jenë veçanërisht miqësorë. Për më tepër, parajsa e ishullit, e cila mori një rezultat prej 91.92, karakterizohet nga tempujt e tij të lashtë, shkëmbinjtë dramatikë dhe limanet e fshehta të notit.

Danimarka

Në Danimarkë, ish bastion i vikingëve, njerëzit duket se karakterizohen gjithashtu nga një mikpritje e madhe. Vendi renditet i 8-ti me një rezultat prej 91.93.

Portugalia

Prej disa vitesh, Portugalia ka qenë gjithashtu një destinacion popullor udhëtimi me shtrirjet e saj të gjata, të arta të bregdetit dhe fshatrat e vegjël midis fushave të orizit dhe dunave. Sipas Çmimit të Zgjedhjes së Lexuesve, portugezët me sa duket karakterizohen edhe nga natyra e tyre mikpritëse: vendi në Oqeanin Atlantik zë vendin e 7-të me 92.32 pikë.

Norvegjia

Qofshin qytetet piktoreske bregdetare si Oslo, mrekullitë natyrore si Dritat Veriore ose një udhëtim rrugor në Rrugën e bujshme të Atlantikut – Norvegjia ka shumë për të ofruar. Norvegjezët janë gjithashtu në ballë për sa i përket miqësisë: ata arritën një vlerësim prej 92.50, duke i vendosur në vendin e 6-të.

Islanda

Islanda jo vetëm që tërheq vizitorët me formacionet e saj shkëmbore llave dhe plazhet e zeza magjike, por edhe me mikpritjen e vendasve. Shteti ishull nordik vjen në vendin e 5-të me një vlerësim prej 92.91.

Skocia

Pavarësisht nëse jeni duke shijuar një gotë uiski në një bar në Glasgow ose duke admiruar shkëmbinjtë e lartë – Skocia ka shumë për të ofruar. Edhe kur bëhet fjalë për miqësinë, skocezët nuk tërhiqen. Me një vlerësim prej 93.97, skocezët janë ndër njerëzit e katërt më miqësorë në Evropë.

Rumania

Kishat gotike, kështjellat mesjetare dhe qytetet piktoreske – Rumania padyshim ia vlen të vizitohet. Kur bëhet fjalë për mikpritjen, rumunët nuk zhgënjejnë. Vendi shënoi 94 pikë në sondazh dhe kështu fiton medaljen e bronztë.
 

Sllovenia

Sipas Readers’ Choice Awards, njerëzit në Slloveni janë pothuajse ndër më miqësorët në Evropë: me një rezultat prej 94.18, vendi vjen në vendin e dytë. Përveç pyjeve të lë pa frymë, liqeneve me gaz dhe kështjellave të bukura, Sllovenia është e rrethuar edhe nga… E mirëpritur hapur nga vendasit.

Irlanda

Njerëzit më miqësorë në Evropë jetojnë në Irlandë! Vendi zë vendin e parë me 94.50 pikë. Jo vetëm çmimi i zgjedhur i lexuesve, por edhe raporte të tjera të shumta vijnë në përfundimin se irlandezët janë ndër njerëzit më miqësorë dhe më mikpritës në Evropë. Por kjo nuk është e vetmja arsye: Irlanda ia vlen patjetër të vizitohet vetëm për shkak të fabrikave të shumta të birrës, kështjellave të shumta dhe mrekullive të shumta natyrore./albinfo.ch

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *