10 vetitë dhe vlerat e bajames

0
Shpërndaje lajmin

Kokrrat e bajames kanë vlera të çmuara për organizmin pasi janë tepër ushqyese. Lexoni 10 veti dhe vlera ushqyese të bajameve.
 
1-Ne lidhje me zemren
Bajamet rrisin HDL, kolesterolin e mirë, dhe mbajne ne nivele të ulët LDL
kolesterolin e keq. Si rezultat, rreziku i sëmundjeve të zemrës është ulur
 
Vetëm duke ngrënë një grusht bajame çdo ditë.
 
2-Ndihmon ne humbje peshe
Edhe pse bajamet kane nivele te larta yndyre ata ndihmojne per te humbur peshe.
 
Bajamet përmbajë yndyra te ngopura te cilat bejne te ndiheni te ngopur shpejt e ne kete menyre te ndaloni mbingrenien.
 
Per kete nuk duhet te kalohet masa nje grusht ose 12 kokrra.
 
3-Ushqimi i trurit
Bajamet shume mire kontribuojnë në zhvillimin e trurit. Ato përmbajë riboflavin e cila vendoset nga një reaksion zinxhirqë të çon në kujtesë të mirë. Në fakt, disa e konsiderojnë si një ushqim i domosdoshem për fëmijët në rritje.
 
4- Kujdesi i lekures
 
Bajamet janë të pasura me vitaminë E. Vitamina E është një antioksidant që lufton radikalet e lira, parandalon dëmtimin e indeve të trupit dhe e mban lëkurën elastike nga dëmtimi. Kjo është arsyeja pse vaj dhe qumeshti i bajameve jane nga perberesit kyesore ne prodhimet e kremarave te lekures.
 
Produktet e bajames mbrojne lëkurën nga plakja, dielli, dhe kanceri i lëkurës.
 
 
5-Mban ulur presionin e gjakut
Bajamet kane shume kalium dhe shumë pak sodium. Ky është një kombinim i përsosur kur është fjala për të kontrolluar tensionin e gjakut. Kaliumi ndihmon në rregullimin e presionit të gjakut ndërsa me përmbajtjen shumë të ulët te natriumit bajamja eshte ideale si ushqim.
 
6 Ndalon kancerin e zorres se trashe dhe kapsllekun.
 
Bajamet janë të pasura me fibra. Fibrat e bajames ndihmojne në rregullimin e brendshem dhe pastrojne traktin e tretjes. Si rezultat, bajamet ndihmojne trupin tonë per të luftuar kancerin e zorrës së trashë.
 
7-Bajamet ne shtatzani
Bajamet përmbajnë acid folik. Acidi folik është thelbësor per mbajtjen e foshnjave në barkun e nënës ne menyre te shëndetshme duke parandaluar defekte të tilla si problemet me zemrën, defekte të trurit dhe shumë më tepër.
 
8- Perforcues te energjise
 
Bajamet përmbajë mangan, bakër dhe riboflavin që i bëjnë ato perforecues te energjisë. Kur te ndiheni te lodhur hani nje grusht bajame me mire sesa te konsumoni psh pike energjike..
 
9- Ideale për diabetikët
 
Bajamet kane shume proteina dhe kanë zero karbohidrate. Ato jane ideale për diabetikët
 
dhe kushdo që ka probleme me nivelet e sheqerit në gjak.
 
10 -Mjekësia tradicionale kineze përdor bajamet si tonik për të lehtësuar spazmat, ënjtjet, zemrën dhe muskujt.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *