18 muaj burgim me kusht për të riun shqiptar: ka shkelur dy gra me mercedesin e babait

Shpërndaje lajmin

Manovrimi i 24 vjeçarit mund të ishte fatal. I riu nga Cyrihu dëshironte të ishte më i shpejti me Mercedesin e fuqishëm me 510 kualfuqi C63 të babait të tij. Ai dëshironte të parakalonte një BMW 330i, që po ashtu po priste dritën e gjelbër në korsinë ngjitur, transmeton albinfo.ch. E gjitha, për pak të përfundonte në një një katastrofë.
Për të arritur këtë qëllim, sipas prokurorit ai madje kishte fikur “Programin Elektronik të Stabilitetit (ESP)”. Aksidenti ka ndodhur  më 25 mars 2021 në Cyrih.
Për këtë arsye ai, të martën, ai u desh të përgjigjej para Gjykatës së Qarkut të Cyrihut.
Shqiprim B.* i kishte dhënë aq shumë makinës sa që ajo ka devijuar në mes të kryqëzimit dhe ka rrëshqitur, shkruan blick.ch. Për pasojë, makina ka përplasur një semafor në trotuarin e djathtë. Pikërisht në atë moment, në trotuar ndodheshin një vrapuese (30) dhe një çiklist (30), të cilët u goditën nga makina e fuqishme.
Në sallën e gjykimit, të hënën janë projektuar sekuenca nga videot që kanë marrë kamerat në vendin e ngjarjes. Rastësisht dy automjete që lëviznin në afërsi e kanë regjistruar aksidentin me kamerat e tyre. Aty shihet sesi Mercedesi ka rrëshqitur në kryqëzim dhe ka goditur dy gratë. Ka qenë një mrekulli që askush nuk është lënduar rëndë ose vrarë.
Vrapuesja ka shpëtuar me një dëmtim të vogël traumatik të trurit, një vetull të çarë dhe një mollëz të mavijosur. Ndërsa çiklistja ka lënduar gjurin, kyçin e këmbës dhe njërën dorë. Vetëm shoferi ka shpëtuar pa asnjë pasojë.
“Kam fikur në mënyrë të pandërgjegjshme programin e stabilizimit”
“Më vjen mirë që gratë e goditura janë sërish mirë dhe nuk janë lënduar rëndë”, thotë gjatë procesit Shqiprim B, transmeton albinfo.ch Megjithatë, ai mohon të ketë fikur në mënyrë specifike programin e stabilizimit. “Kjo ka ndodhur pa vetëdije. Gabimi im ishte se e kam drejtuar makinën shumë djathtas”. Ai thotë se këtë merecdes e ka ngarë vetëm 6 herë deri në rastin e aksidentit.
Por, gjatë marrjeve të para në pyetje, ai kishte deklaruar krejt ndryshe, përcjell albinfo.ch. Shqiprim B. kishte deklaruar se ai e kishte përdorur Mercedesin pothuajse çdo ditë gjatë një viti e gjysmë. Ai gjithashtu pranoi atëbotë kishte pranuar se kishte fikur qëllimisht ESP-në.
I pyetur për këtë nga gjykata, Shiprimi, i cili kundërshton vendosmüerisht që ta etiketojnë si “raser”, fajëson avokatin e tij të parë. Ai i kishte thënë se duhet të tregohej bashkëpunues me prokurorinë publike, përndryshe do të mbahej në paraburgim”.
Kryesuesi i trupit gjykues, me rastin e shqiptimit të vendimit ka përshkruar deklaratat e sotme të të akuzuarit si “të pabesueshme”, përcjell albinfo.ch. Ai e ka dënuar Shqiprim B. me 18 muaj burgim për kundërvajtje të rëndë në trafik dhe lëndim trupor nga pakujdesia.
I gjithë procesi i kushton atij mbi 20,000 franga ndërsa veç kësaj, avokati kushton rreth 10,000 franga.

 Emri, i koduar

(Foto: Stapo Zürich)

Leave a Reply

Your email address will not be published.