Shpërndaje lajmin

Numri i refugjatëve që kanë ikur nga lufta në Ukrainë ka kaluar dy milionë, sipas Kombeve të Bashkuara.
Filippo Grandi, Komisioneri i Lartë i OKB-së për Refugjatët, më herët e kishte quajtur eksodin masiv nga vendi si krizën e refugjatëve me rritjen më të shpejtë në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore.
 

Today the outflow of refugees from Ukraine reaches two million people.
Two million.
— Filippo Grandi (@FilippoGrandi) March 8, 2022

Pjesa më e madhe e refugjatëve, rreth 1,2 milionë janë strehuar në Poloni.
rreth 90 për qind e njerëzve që largohen nga Ukraina janë qytetarë, shumica gra dhe fëmijë.
 
LEXONI GJITHASHTU:

Arratisja nga Kievi, qytetarët të dëshpëruar për t’u larguar nga kryeqyteti
OKB: 1 milion refugjatë janë larguar nga Ukraina brenda një jave
The post 2 milionë njerëz kanë ikur nga Ukraina first appeared on Euronews Albania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.