September 20, 2021

20 ushqimet me vlerë që mund t’i konsumoni në mëngjes

Shpërndaje lajmin

Fillojeni javën për së mbari

Duhet ta kuptoni se moskonsumimi i mëngjesit mund të shkaktojë që më vonë të hani më shumë seç duhet. Një vakt i shëndetshëm në anën tjetër, mund t’ju japë energji, të kënaqë oreksin tuaj dhe të sigurojë marrjen e vendimeve të zgjuara përgjatë ditës. Ju duhet të synoni për një mëngjes që kombinon karbohidratet e mira dhe fibrat me disa proteina.

Fatmirësisht, keni shumë opsione. Ja cilat janë disa nga opsionet që mund t’i merrni në konsideratë për mëngjes.

1.Tërshëra

Tërshëra përmban beta-glukan, një lloj fibre që ka treguar që ul kolesterolin kur konsumohet rregullisht. Ju nevojitet arsye tjetër ? Gjithashtu tërshëra është e pasur me acide yndyrore omega-3, folat dhe kalium. Tërshëra “Steel”, e cila kërkon rreth 15 minuta gatim, përmban më shumë fibër se varietetet e tjera të tërshërës, por çdo lloj i tërshërës është një zgjedhje e shëndetshme. Thjesht shmangni llojet qe kanë shije pasi mund të jenë të paketuara me sheqer. Në vend të kesaj ëmbëlsoni pak tasin me mjaltë dhe pak sheqer, dhe sipër hidhini fruta dhe arra.

2. Kosi

Kosi grek në trajtë kremi është i pasur me kalcium dhe ka një rritje të proteinave-rreth 2 herë më shumë se kosi i rregullt- që ju të ndiheni të ngopur gjatë gjithë mëngjesit. Opsioni më i mirë: Zgjidhni një varietet pa yndyrë dhe shtoni disa fruta për ëmbëlsi dhe shije (dhe një dozë nutrientësh). Kosi grek pëlqehet pasi është i shpejtë dhe i thjeshtë. Mund ta merrni me vete në çdo ambient, madje dhe kur jeni me nxitim.

3.Embrioni i grurit

Thjesht dy lugë gjellë siguron rreth 15% të sasisë së rekomanduar të vitaminës E dhe 10% të sasisë së rekomanduar të folatit. “Vitamina E shpesh është shume e ulët ne dietat e njerëzve, kështu që kjo është një mënyrë për ta përfshirë më tepër-sidomos nëse nuk hani shumë arra apo fara, dy burime të tjera të rëndësishme. Eshtë e lehtë të përfshini embrionin e grurit në çdo vakt, sidomos në mëngjes: Hidhini në drithëra, përziejeni në jogurt ose smoothie.

4.Grejpfrut

Po përpiqeni të humbni peshe? Sipas një studimi, të hani gjysëm grejpfruti përpara cdo vakti do t’ju ndihmojë të dobësoheni më shpejt, falë vetive të djegies së yndyrës në frut dhe efektet beneficiale në sheqerin në gjak dhe nivelin e insulinës. Grejpfruti është gjithashtu hidratues, ngopës dhe i paketuar me antioksidantë fuqizues-imuniteti. Për një mengjes të mirë, kombinojeni me proteina- si kosi ose një vezë. Por fillimisht konsultohuni me doktorin nëse po merrni ndonjë mjekim, pasi grejpfruti ose lëngu i grejpfrutit mund të ndërhyjë në përshkrimin e mjekimeve.

5.Bananet

Nuk ka asgjë më të mirë se banania në mëngjes. Frutat e verdha-sidomos kur ka pak ngjyrë jeshile në të, janë nj[ nga burimet më të mira të niseshtesë rezistente, një karbohidrat të shëndetshëm që ju mban të ngopur për një kohë më të gjatë.
Prijeni në feta dhe shtojeni në drithëra apo tërshërë. Do t’i shtojë embëlsi natyrale, pa qenë nevoja t’i shtoni sheqer.
Falë një doze të shëndetshme kaliumi, një elektrolit që ndihmon në uljen e presionit të gjakut në mënyrë natyrale, bananet janë një zgjedhje e mirë e njerëzve me hipertension.

6.Vezët

Ndërkohë që jane shmangur pasi kanë përmbajtje të lartë te kolesterolit (një e verdhë veze përmban rreth 60% të sasisë së rekomanduar), vezët tashmë konsiderohen si një burim i shëndetshëm proteinash dhe nutrientësh si vitamina D. Studimet kanë treguar që kolesteroli në ushqimin tonë ka një impakt më të vogël në kolesterolin e gjakut nga se sa mendohej. Nëse po zgjidhni proteina të buta dhe nuk konsumoni një ton me yndyrë dhe kolesterol, atëherë vezët janë një zgjedhje ideale për tu pasur në dietën tuaj. “The American Heart Associaton” rekomandon që njerezit me kolesterol normal limitojnë sasinë e marrjes se kolesterolit në 300 miligramë në ditë.

7.Gjalpi i bajames

Nuk hani vezë apo bulmet? Gjalpi i bajames është një burim i mrekullueshëm alternativ proteinik dhe është i mbushur me yndyrna të monosaturuara (një nga yndyrnat e mira). Mund ta vendosni në feten e bukës duke e kombinuar me banane ose mollë.
Sipas nutrientëve, gjalpi i bajames krahasohet me gjalpin e kikirikut, dhe të dy kanë rreth 100 kalori per luge gjelle. Gjalpi i bajames përmban me pak yndyrnë të ngopur, që është një avantazh, edhe për njerezit qe nuk janë alergjikë ndaj kikirikëve.

8.Shalqiri

Shalqiri është një mënyrë e shkëlqyer për t’u hidratuar në mëngjes. Ky frut i lëngshëm është një nga burimet më të mira të lycopene-s, një nutrient i gjendur në frutat e kuqe dhe perime qe ështe tejet i rëndësishem për shendetin e shikimit, shëndetin e zemrës dhe parandalimin e kancerit.
Për më tepër, shalqiri përmban rreth 40 kalori për kupë, duke u listuar në listën e “ushqimeve negative-kalorike” që supozohet qe djegin me shume kalori gjatë tretjes. (Ne fakt është me e komplikuar se kaq, por kjo nuk është një arsye që ju mos ta konsumoni shalqirin.)

10.Fara liri

Të hidhni fara liri në një smoothie ose tas me drithra do ta kthejë mëngjesin tuaj në një “paketim” të mrekullueshëm të acidëve yndyrorë omega-3, thjesht dy lugë gjelle përmban më shumë se 100% të sasisë së rekomanduar për yndyrnat e shëndetshme për zemrën.Farat e lirit, që kanë një shije si të arrës, janë të pasura në fibra dhe lignin, një antioksidant që ka treguar që mbron kundrejt kancerit të gjoksit.
Një fjalë paralajmëruese: Farat e lirit të plota do të kalojnë në trupin tuaj pa u tretur, kështu që sigurohuni që t’i blini në trajtë pluhuri ose t’i bluani vetë.

11.Boronica

Të freskëta apo të ngrira, këto superfruta të vogla përmbajnë një grusht me antioksidantë. Studimet sugjerojnë që konsumimi i boronicave në mënyrë të rregullt mund të përmirësojë memorien dhe aftësitë motorike të lidhura me presionin e gjakut dhe metabolizmin. (Boronicat e egra në vecanti, kanë përqëndrimet më të larta të antioksidantëve të fuqishëm të njohur si antocianinë). Boronicat gjithashtu janë më të ulëta në kalori se frutat e tjerë, kështu që mund t’i vendosni në drithëra pa u shqetësuar për belin tuaj.

12. Luleshtrydhet

Manaferrat janë superushqime sepse janë të pasura me antioksidantë pa qenë të larta në kalori. Një kupë me luleshtrydhe përmban sasinë e rekomanduar ditore të plotë të vitaminës C, krahas sasive të larta të acidit folik dhe fibrës. Gjithashtu dhe luleshtrydhet. Një studim i 2013 zbuloi që femrat që ishin më pak të prirura për t’u prekur nga sulmi në zemër në një periudhe mbi 18 vjecare, ishin ato që konsumonin më shumë se 3 porcione të luleshtrydheve dhe boronicave në javë. (Luleshtrydhet ashtu si boronicat janë burime të mira të antocianinës. )

13.Kafeja

Ekspresi nuk ka si funksion vetëm t’ju zgjojë. Konsumimi i kafesë është i lidhur me një rrisk më të ulët të një sërë sëmundjeve (si diabeti apo kanceri i prostatës), madje mund t’ju ndihmojnë të jetoni më gjatë. Studiuesit dyshojnë se kombinimi i kafeinës me antioksidantët janë përgjegjëse për një sërë benefitesh shëndetësore të vëzhguara.


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *