39.3 gradë, rekord i temperaturave në Gjenevë

0
Shpërndaje lajmin

Të enjten mbrëma temperatura arriti në 39.3 gradë në Gjenevë. Kjo është temperatura më e lartë e regjistruar në Zvicër këtë vit dhe e dyta më e lartë e regjistruar ndonjëherë në qytet.
Ajo daton në vitin 2015 në Gjenevë me 39.7 gradë.
Nga ana tjetër, rekorde të reja janë vendosur në disa resorte frëngjishtfolëse, sipas MétéoSuisse: 38.5 gradë në Changins (VD), 38.2 në Payerne (VD), 32.8 në La Brévine (NE), 31.5 në Montana (VS) dhe 21.8 në Grand-St-Bernard (VS). Nga ana gjermane, ishte 36.4 gradë në Binningen në kantonin e Basel-Country, shkruan RTS.
Temperatura më e lartë e regjistruar ndonjëherë në Zvicër daton në vitin 2003. Është matur në fshatin Graubünden të Grono, ku termometri tregoi 41.5 gradë më 11 gusht të këtij viti.
“Kjo valë e të nxehtit është vërtet e jashtëzakonshme, ndodh në gjysmën e dytë të gushtit me diell pak më të ulët, ditë pak më të shkurtra dhe netë pak më të gjata”, sqaron në orën 19:30. Mikhaël Schwander, parashikues në MeteoSwiss, përcjell albinfo.ch.
Stuhi të forta lokale kanë shpërthyer edhe të enjten në mbrëmje, me breshër në vende, veçanërisht në Jura. Janë paralajmëruar dëmtime në çati dhe përmbytje. Gjithsej, 150 raste janë raportuar në policinë kantonale.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *