Shpërndaje lajmin

4.5 milionë njerëz janë larguar nga Ukraina që prej fillimit të luftës, sipas OKB-së.
Komisioneri i Lartë i OKB-së për refugjatët njoftoi se shumica prej tyre kanë shkuar në vendet fqinje.
“Përshkallëzimi i konfliktit në Ukrainë ka shkaktuar viktima civile dhe shkatërrim të infrastrukturës, duke i detyruar njerëzit të largohen nga shtëpitë e tyre për të kërkuar siguri, mbrojtje dhe ndihmë”, deklaroi Zyra e OKB-së për refugjatët të shtunën.
Polonia ka mirëpritur 2.6 milionë refugjatë ukrainas, ndërsa Rumania, Hungaria dhe Moldavia kanë pranuar rreth 2 milionë.
 
LEXONI GJITHASHTU:

Lideri çeçen thotë se Rusia synon të marrë Kievin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *