October 23, 2021

4 viktima e 2 të plagosur në Velipojë, reagon Braçe: Koha që shteti të marrë atë që kudo në botë është e tij

Shpërndaje lajmin

Zëvendës kryeministri Erion Braçe, ka reaguar për vrasjen e katërfishtë që tronditi mbrëmjen e së shtunës Velipojën.

Nëpërmjet një reagimi në rrjetin social “Facebook”, Braçe thekson se beteja me armët i përket institucioneve duke filluar nga Policia tek Prokuroria e Gjykata,  ndërsa shton se ligjet janë aty, madje sipas tij edhe të ashpra.

Lexo edhe: 4 viktima, si nisi sherri që solli masakrën me armë në Velipojë

Gjithashtu Braçe shprehet se prej 30 vitesh është thënë se privati e menaxhon më mirë atë që është e shtetit, por sipas tij e vetmja gjë që ka ndodhur është vetëm shkatërrim, ndërtime pa leje, çmime luksi duke u bërë zot me bregun e shtetit.

Lexo edhe: I vranë djemtë për shezlongët, Pjetër Gocaj: Të parin qëlluan të madhin, çfarë më duhet jeta më?

Tashmë thotë Braçe ka ardhur koha që shteti të marrë atë që i takon, atë që është publike për ta menaxhuar me mënyrën e vetme, duke i shërbyer qytetarëve kudo, si atyre vendas dhe qytetarëve të huaj.

Së fundi nuk lë pa përmendur reagimet e Kreut të Opozitës Lulzim Basha dhe Presidentit të Republikës Ilir Meta, të cilat i ironizon duke u shprehur se janë pjesë e urrejtjes dhe grabitjes kombëtare dhe gjithçkaje publike, duke filluar në Qerret për të vazhduar më pas grabitjen sipas tij në Hamallaj dhe Lalëz.

Por Braçe ka preferuar të shmangë satusin e kryeministrin Edi Rama me pamje nga Velipoja i cili i uroi qytetarëve mirë mëngjes, duke mos pasur asnjë koment për ngjarjen tragjike në Velipojë, por që më pas reagoi duke e fshirë postimin nga faqja e tij zyrtare në “Facebook”.

Reagimi i plotë: 

30 VITE QE NA MBYTEN ME:

PRIVATI E MENAXHON ME MIRE ATE QE ESHTE E SHTETIT!

Keshtu thone per tokat shteterore,

keshtu thone per kullotat, keshtu thone per pyjet,

keshtu thone per ujrat, keshtu thone per bregun,

keshtu thone per detet e liqenet, lumenjte;

Keshtu thane per fabrikat dhe i shkaterruan,

keshtu thane per hidrocentralet dhe i shiten,

keshtu thane per ndermarrjet bujqesore, serat ne to dhe

i rrafshuan, keshtu thane per bregdetin dhe e mbollen me ndertime pa leje, vazhdojne akoma;

Keshtu thane edhe per plazhet dhe

thjesht i zaptojne duke treguar forcen me shtetin e njeri tjetrin;

Edhe kur i marrin me leje i vene cmimin e luksit nje cadre apo pa turp ja shesin te tjereve duke bere si zot me bregun e shtetit!

TANI ESHTE KOHA QE SHTETI TE MARRE ATE QE KUDO NE BOTE ESHTE E SHTETIT, ATE QE ESHTE PUBLIKE,

TA MENAXHOJE NE NJE MENYRE, E VETMJA:

TE SHERBEJE PER QYTETARET,

VENDAS E TE HUAJ, SI KUDO!

Pjesa tjeter ka te bej me ate qe thashe dy muaj te shkuar;

BETEJA ME ARMET DHE TE ZOTET ESHTE CESHTJE VULLNETI E INSTITUCIONEVE NGA POLICIA TEK PROKURORIA E GJYKATA; LIGJI ESHTE, I ASHPER MADJE!

Nderkohe, lexova postimet e dy udheheqesve te larte qe jetojne brenda ketij realiteti, madje jane mbreter te tij;

JANE PJESE E URREJTJES DHE GRABITJES KOMBETARE NDAJ GJITHCKAJE PUBLIKE,

NE FILLIM NE QERRET E TANI NGA HAMALLAJ NE LALEZ!

Sarajet e tyre flasin dhe nga sarajet e tyre nuk bejne dot gjyq!

 

/abcnews.al/


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *