5 arsyet pse duhet të pini verë të kuqe

Share

“Vera e kuqe përmban antioksidantë, veçanërisht polifenole të siguruara nga rrushi”, thotë Gabby Geerts, Dietolog i Regjistruar në Green Chef . “Polifenolët janë treguar për të përmirësuar funksionin e zemrës dhe presionin e gjakut, duke ulur kështu rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare,” shton ajo. Pra, vera e kuqe është e mirë për shëndetin tuaj.

Por për më tepër shihni disa nga përfitimet që sjell vera.

Mund të parandalojë kavitetet.

Në një studim të vitit 2014 të botuar në Gazeta e Kimisë Bujqësore dhe Ushqimore , studiuesit zbuluan se vera e kuqe (edhe lloji jo-alkoolik) vret më shumë baktere.

Mund të mbajë nën kontroll alergjitë tuaja.

Duket e çuditshme, por mund të jetë e ligjshme. Në një përmbledhje të kohëve të fundit të gati 80 studimeve të botuara në revistën “Sëmundjet” , studiuesit sugjerojnë se flavonoidet, një antioksidant që gjendet në verën e kuqe, mund të zvogëlojë alergjinë dhe simptomat e astmës.

Mund të vonojë shfaqjen e sëmundjes Alzheimer dhe Parkinson.

Mund të zvogëlojë rrezikun e depresionit.

Mund të ndihmojë në mbajtjen nën kontroll të sheqerit në gjak, nëse keni diabet të tipit 2.

Në një studim të vitit 2015 të botuar në revistën Annals of Internal Medicine , shkencëtarët caktuan 224 pacientë me diabet tip 2 në njërin nga tre grupet. Grupi i parë (dhe me më fat) u udhëzua të pinte 5 gota verë të kuqe në darkë çdo natë për dy vjet.

I dyti (dhe i dyti më me fat) duhej të pinte pesë gota verë të bardhë.

Grupi i fundit piu ujë mineral.

Nga fundi i studimit, studiuesit zbuluan se vera kishte kontroll më të mirë të sheqerit në gjak sesa ata që pinin ujë. Plus, grupi i verës së kuqe përmirësoi nivelet e kolesterolit./ CNA.al


Share

Komente