5 mënyra për të shpejtuar metabolizmin tuaj

Share

Pavarësisht se çfarë diete ndiqni, nëse nuk hani ushqimet e duhura për trupin tuaj, do të jetë e vështirë, në mos e pamundur, të arrini qëllimet tuaja për humbjen e peshës.

“Ne mund të jemi duke ngrënë ushqime të shëndetshme, por në sasi dhe përmasa që nuk mbështesin qëllimet tona dhe madje mund të kenë një ndikim negativ në metabolizmin tonë,” thotë për Newsmax Jessica Cording, MS, RD.

Metabolizmi është një process që tregon saktësisht se sa energji (kalori) kërkon trupi juaj për të përmbushur funksionet themelore ditore të tilla si mbajtja e rrahjeve të zemrës suaj dhe tretja e zorrëve.

Në varësi të moshës dhe mënyrës së jetesës, niveli juaj bazë metabolik, ose BMR, përbën midis 40% dhe 70% të të gjitha kalorive që përdorni në një ditë mesatare.

Meqenëse muskujt djegin më shumë kaloritë sesa dhjamin, sasia e muskujve që keni do të ndikojë në metabolizmin tuaj, sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit. Kjo është arsyeja pse burrat, të cilët zakonisht kanë më shumë masë muskulore se gratë, zakonisht kanë një normë më të lartë metabolike.

Dhe metabolizmi nuk mbetet i qëndrueshëm gjatë gjithë jetës sonë. “Ne priremi të humbasim muskuj dhe të fitojmë dhjamë në të 40-at dhe më tej, dhe BMR-ja jonë zvogëlohet,” thotë Cording.

Për fat të mirë, ka gjëra që ju mund të bëni, dhe të shmangni për të mbajtur metabolizmin tuaj pa probleme:

1. Hani proteina në çdo vakt. Sipas Healthline, proteina rrit efektin termik të ushqimeve, ose TEF. Proteina shkakton TEF më të lartë, duke rritur normën metabolike në 15% -30%.

2. Merrni mjaftueshëm lëndë ushqyese. Kur nuk merrni mjaftueshëm lëndë ushqyese, trupi juaj kalon në modalitetin e urisë, duke kursyer kalori për përdorim të mëvonshëm.  Cording këshillon të mos hani kurrë më pak se 1200 kalori në ditë.

3. Bëni një gjumë të mirë. Mungesa e gjumit largon hormonet tuaja të urisë, leptinën dhe grelinën.
“Kjo do të thotë që ju jeni më pak në një mendje me sugjerimet tuaja të urisë dhe plotësisë,” shpjegon Coming. Kjo ju shtyn të mbingopni dhe të kërkoni ushqime me kalori.

 4. Mos rrini pa ushqim për një kohë të gjatë. Lisa Lynn, autore e “The Metabolism Solution” dhe trainerja personale e Martha Stewart për vite me radhë, shpjegon se studimet tregojnë se të ndenjurit pa ushqim për më shumë se 14 orë në të vërtetë ngadalëson shkallën metabolike.
Nëse dëshironi të provoni ‘agjërim të përhershëm’ për të humbur peshë, synoni për periudha të shkurtra të mos ngrënies. Hulumtimet tregojnë se agjërimi për periudha më të shkurtra prej 6-12 orësh rrit metabolizmin tuaj me 14%.

5. Pini më shumë ujë të ftohtë. Lynn thotë se pirja e ujit është një nga mënyrat më të lehta për të rritur metabolizmin tuaj dhe për të rritur aftësinë e djegies së dhjamit në trupin tuaj. Sipas Healthline, pirja e ujit të ftohtë djeg kaloritë duke e ngrohur deri në temperaturën e dhomës. Uji është gjithashtu një qetësues i shkëlqyeshëm i oreksit, kështu që Lynn sugjeron të pini një gotë 8-ons para çdo vakti dhe një midis vakteve./Përshtatur nga CNA.al

Burimi: https://www.newsmax.com/health/health-news/metabolism-calories-bmr-fasting/2020/11/20/id/997997/


Share

Komente