Shpërndaje lajmin

Shumica dërrmuese e njerëzve që do të takoni në Zvicër janë të sinqertë, ndaj mos mendoni se ka një mashtrues që pret t’ju sulmojë në çdo cep të rrugës.
Megjithatë, është gjithmonë një këshillë e mirë për një vizitor në çdo vend të huaj që të qëndrojë vigjilent, të jetë i kujdesshëm dhe të mos bjerë pre e mashtruesve për të marrë paratë tuaja, shkruan The Local, përcjell albinfo.ch.
Këto mashtrime nuk janë tipike ‘zvicerane’ në vetvete – nëse dikush vjen te ju me një thikë të ushtrisë zvicerane, ndërsa po bëni yodel, do të donim të dëgjonim për të – pasi ato mund të ndodhin kudo në botë.
Ato nuk janë ‘të zakonshme’ në një kuptim që janë të përhapura; përkundrazi, kjo do të thotë se janë ata që ka më shumë gjasa të hasni gjatë vizitës në Zvicër.
Këtu janë disa mashtrime për t’u ditur. Një gjë për t’u mbajtur mend është se këto mashtrime synojnë shumë turistët, që do të thotë se ka të ngjarë t’i hasni në vende të njohura për turistët, qofshin këto reale apo virtuale, përcjell tutje albinfo.ch.
Mashtrimet që mund t’i shihni diku tjetër – të tilla si matesat e dyshimtë të taksisë, çmimet e rreme turistike në restorante ose guidat e rreme turistike – nuk janë të zakonshme në Zvicër, por megjithatë ia vlen t’i shikoni.
Mashtrimi me qira
Nëse vendosni të merrni me qira një apartament ose pushimore në vend që të qëndroni në një hotel, mbani në mend se jo të gjitha reklamat që shihni në internet janë të ligjshme.
Siç raportoi gazeta zvicerane Blick, “mashtruesit përpiqen të nxjerrin mijëra franga nga njerëzit që kërkojnë strehim”.
Këto reklama të rreme shfaqin pa ndryshim foto të pronave të bukura për çmime që janë krejtësisht të papajtueshme me realitetin – për shembull, një studio e madhe e mobiluar plotësisht në qendër të Gjenevës (tregu më i shtrenjtë i qirave në Zvicër) për vetëm 450 franga në muaj.
Si e dini se oferta të tilla janë mashtrime? Zakonisht nëse duket shumë e mirë për të qenë e vërtetë, atëherë është.
Por ka disa shenja të tjera treguese.
Një shembull është nëse qiradhënësi ju thotë se do ta dërgojë çelësin me postë – pasi të paguani qiranë e një muaji përpara.
Një tjetër është të kërkoni detaje specifike personale, si një kopje të pasaportës suaj, përpara se të vizitoni apartamentin.
Për të shmangur këtë, provoni dhe rezervoni përmes faqeve me reputacion – megjithëse kjo nuk është garanci, pasi mashtruesit mund të gjejnë atje rrugën drejt AirBnb dhe kompanive të tjera të njohura akomodimi.
Një mënyrë për të parë nëse prona e reklamuar në internet është e ligjshme është t’i kushtoni vëmendje detajeve në foto.
Një tregues që duhet të bjerë alarmin është forma e prizave elektrike. Në studion e lartpërmendur të Gjenevës, për shembull, mediat “janë qartësisht italiane”.
Siç thotë mençuria e vjetër: nëse është shumë e mirë për të qenë e vërtetë, shko në anën tjetër.
Njerëz të ‘shurdhër’ që kërkojnë para
Nëse uleni në një kafene në natyrë dhe një person që mban një shenjë të vogël ju afrohet duke ju kërkuar para, kini kujdes.
Shenja thotë (shpesh në disa gjuhë) se personi është i shurdhër dhe kërkon një donacion për organizatën që ndihmon njerëzit me dëmtim të dëgjimit.
Ju mund të jeni i sigurt se ky është një mashtrim. Si? Federata Zvicerane për të Shurdhërit thotë se kurrë nuk kërkon, apo autorizon askënd, të mbledhë donacione në këtë mënyrë.
Në përgjithësi, shumica e organizatave bamirëse dhe grupeve të avokimit nuk mbledhin para aty-këtu. Në vend të kësaj, ata do të duan që ju të jepni një kontribut të rregullt, kështu që jini të kujdesshëm.
False biletash ose polici
Nëse jeni në një vend tjetër, mund të jetë një lehtësim t’ju drejtohet nga një person në cilësinë zyrtare, qoftë ai oficer policie apo dikush që kontrollon një biletë.
Meqenëse shumë stacione hekurudhore zvicerane nuk kanë pengesa, bileta juaj do të kontrollohet nga një kontrollues zyrtar i biletave që kalon në tren.
Shpesh, ata do të kërkojnë të shohin ID-në ose biletën tuaj, duke rrëshqitur diçka nga portofoli juaj gjatë procesit. Kërkoni gjithmonë të shihni ID-në zyrtare dhe kurrë mos dorëzoni asgjë pa qenë i sigurt.
Mashtrimi i lojës ‘bonneteau’
Ky mashtrim i veçantë dikur ishte i përhapur në Gjenevë, por tani është i jashtëligjshëm.
Megjithatë, ju mund ta takoni atë diku në qoshet e errëta të qyteteve zvicerane, pasi mashtruesit do të fshihen larg autoriteteve.
Një person do t’ju ftojë të luani një lojë ku një top i vogël zhvendoset nën tre gota; ju duhet të vendosni një bast (duke filluar nga 100 franga!) dhe të merrni me mend se në cilën filxhan fshihet topi.
Kjo është e ngjashme me hedhjen e parave tuaja nga dritarja, sepse nuk do të fitoni kurrë – por humbni shumë nëse tërhiqeni në këtë mashtrim.
Duke lypur
Në krahasim me shumë vende të tjera, lypësit janë ende relativisht të rrallë në Zvicër. Megjithatë, mund t’i shihni në zona turistike të qyteteve të mëdha, ndonjëherë të shoqëruar nga fëmijë ose kafshë shtëpiake.
Ndërsa disa nga këta njerëz mund të kenë nevojë legjitime për para, shumë prej tyre thuhet se janë pjesë e rrjeteve të organizuara.
Sipas policisë së Gjenevës, ku thuhet se lypës kalojnë çdo ditë kufirin nga Franca për të ‘punuar’, “organizata klanore drejton këto rrjete, me një shef në krye të saj, i cili dërgon anëtarët e klanit për të lypur dhe korr frytin e lypjes së tyre”.
Nëse do të zgjidhni të dhuroni, sigurisht që varet nga ju, por nëse vërtet dëshironi të ndihmoni, atëherë merrni parasysh të dhuroni për grupe bamirësie si Swiss Solidarity.
Mashtrimi me “gjëra falas”
Thuaj se po ecni në një rrugë dhe dikush ju afrohet dhe ju ofron diçka falas. Mund të jetë një lule, një “byzylyk miqësie” ose ndonjë gjë tjetër. Në momentin që ju e merrni, personi kërkon para dhe shkakton një skandal nëse refuzoni të paguani.
Këta njerëz mund të maskohen si murgj budistë ose figura të tjera të besueshme, por mos pranoni asgjë nga dikush që nuk e njihni.
Nëse kjo ju ndodh vërtet dhe personi ju kërcënon kur refuzoni të paguani, thjesht largohuni. Ligji është në anën tuaj, jo të tyre.
Xhepaxhinj
Këta njerëz bëjnë tregtinë e tyre në pika turistike të mbushura me njerëz, kështu që kini kujdes se si i mbani gjërat tuaja.
Ata janë shumë më të sofistikuar se hajdutët e xhepave të dikurshëm, të cilët thjesht fusnin dorën në xhepin e pasmë të pantallonave tuaja dhe merrnin portofolin tuaj.
Këto ditë, ata kanë më shumë gjasa të veprojnë në banda ose të paktën ekipe prej dy personash – një person do t’ju shpërqendrojë (duke u përplasur me ju, për shembull, ose duke ju thënë se keni diçka si muhabeti i shpendëve në këmishën tuaj) ndërsa tjetri do të presë rripin e çantës dhe do të ikë ose thjesht do të marrë telefonin ose portofolin tuaj.
Një tjetër mashtrim përfshin shtypjen pranë jush dhe ‘vallëzimin’ me ju, ndërkohë që hiqni sendet me vlerë nga çanta ose xhepi.
Ndoshta truku më i zakonshëm kombinon mashtrimet e rreme të bamirësisë të listuara më sipër me vjedhjen e xhepave. Është veçanërisht efektiv për njerëzit që ulen në kafene ose bare, të cilët e kanë telefonin ose portofolin e tyre të ulur në tavolinë.
Mashtruesit do të mbajnë një tastierë ose do të pretendojnë të shesin/dhurojnë revista.
Ata do të ecin drejt vendit ku jeni ulur dhe do të mbajnë tabelën e fragmenteve mbi të, duke ju kërkuar të dhuroni ose të nënshkruani një peticion. Kjo do të errësojë pamjen tuaj për gjërat tuaja me vlerë, të cilat ata do t’i fusin në xhep.
Për të shmangur këto mashtrime, veproni si vendas. Ecni me shpejtësi nëpër vende të mbushura me njerëz dhe mbani me vete vetëm gjërat e nevojshme themelore, duke lënë sende me vlerë në dhomën tuaj të hotelit. Dhe kurrë mos e vendosni telefonin, portofolin ose sende të tjera me vlerë në një bar apo tavolinë.
Përveç të gjitha sa më sipër, shijoni pushimet tuaja në Zvicër!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *