8 panaire tradicionale zvicerane që nuk duhen humbur këtë vit

0
Shpërndaje lajmin

Vjeshta është stina zyrtare për panairet ose Chilbis, siç quhen në pjesën gjermanishtfolëse të Zvicrës, në disa vende mund të bashkoheni me traditën që në fillim të këtij muaji.
Ndërsa Chilbi-t e sotëm janë larguar kryesisht nga sfondi i tyre fetar, ata janë ende një pjesë e dashur e kulturës zvicerane dhe tërheqin shumë vizitorë nga fshati i tyre pritës dhe qytetet fqinje çdo vit, shkruan The Local.
Bumplizer Chilbi
Bümplizer-Chilbi i parë u mbajt në 1948 dhe disa sponsorizime të suksesshme më vonë, si nga qyteti i Bernës, Radio Bern1, Migros Commitment dhe madje edhe Mercedes-Benz, ai tërheq vizitorë nga e gjithë Zvicra çdo vit.
Këtë vit, Chilbi do të vizitohet nga Luna Park, një park argëtues udhëtues në Zvicër, së bashku me një numër aktesh muzikore duke përfshirë Fribi & Band, Boris Bittel, Masciuli dhe Schnulze & Schultze.
Programi fillon në orën 17:00 të datës 18 gusht me performancën e fundit muzikore të planifikuar për në orën 18:00 të datës 20 gusht, përcjell albinfo.ch.
Chilbi Wetzikon
Nëse jeni në kantonin e Cyrihut, nuk do të pendoheni që keni rënë nga Chilbi Wetzikon, i cili është jo vetëm më i madhi i Cyrihut, por gjithashtu thuhet se është një nga më të mirët në Zvicër.
Chilbi përmban mbi 40 udhëtime (për fëmijë dhe të rritur), kabina të lojërave të fatit, më shumë se 100 tezga tregu si dhe 10 bare të ndryshme.
Përfitim shtesë: të hënën Chilbi, fëmijët mund të shijojnë të gjitha udhëtimet falas nga ora 13:30 deri në 13:30.
Këtë vit, Wetzikon pret Chilbi-n e tij midis 18 gushtit (fillimi i mbrëmjes) deri në orën 23:00 të 21 gushtit, shkruan The Local.
Chilbi Wädensëil
Ata që shijojnë një ditë argëtuese me pamje ose thjesht dëshirojnë një turne tjetër Chilbi pas qëndrimit të tyre në Wetzikon, mund të bëjnë një udhëtim 40 minutash me tren për në Wädenswil, i cili pret një Chilbi vetëm një javë më vonë.
Chilbi Wädensëil është Chilbi më i madh në bregun e majtë të liqenit të Cyrihut dhe u ofron vizitorëve një udhëtim relaksues me rrota ferri me pamje nga liqeni nga ora 14:00 më 26 gusht përpara se të mbyllet rreth orës 22:00 më 28 gusht.
Këtë vit, Chilbi përmban tre udhëtime të reja – LA SAUTERELLE, SCORPION dhe TAKE-OFF – përveç 11 atraksioneve të zakonshme shtesë, 16 kabinave të xhirimit dhe lojërave, 84 stendave të tregut dhe shitjeve, si dhe 13 bare, përcjell albinfo.ch.
Chilbi Kappel
Megjithëse Chilbi Kappel, me qendër në kantonin e Solothurnit, është zakonisht nën hijen e fqinjit të tij më të njohur Olten (të cilit Chilbi ka ardhur dhe ikur), ai është i denjë për të thirrur.
Nëse po kërkoni të përzieni me vendasit në një mjedis më intim, atëherë ky Chilbi, i cili zhvillohet në 2 dhe 3 shtator, është një zgjedhje solide. Ky Chilbi modest përmban të gjitha udhëtimet dhe opsionet e ushqimit pa turma, shkruan The Local.
Lachner Chilbi
Me bazë në kantonin Schwyz në brigjet e liqenit të Cyrihut, Lachner Chilbi mbahet tradicionalisht në fundjavën e parë të shtatorit. Këtë vit kjo bie nga 2 deri më 5 shtator.
Vizitorët do të jenë në gjendje të shijojnë muzikë duke ngrënë bajame të pjekura dhe duke shijuar peizazhet – si në liqen ashtu edhe në qendër të fshatit.
Urdorf Çilbi
Urdorf Chilbi tradicionalisht zhvillohet çdo vit në fundjavën e dytë pas Ditës Federale të Falënderimeve, Pendimit dhe Lutjes, e cila zhvillohet më 17 shtator të këtij viti.
Urdorf Chilbi tërheq kryesisht – dhe ka për tre dekada – vizitorë nga vetë qyteti si dhe nga komunitetet e tij fqinje.
Në Chilbi të bashkisë mund të shfletoni rreth 25 tezga tregu që ofrojnë ëmbëlsira të pjekura, specialitete lokale dhe vepra artizanale të punuara me dorë së bashku me një treg pleshtash dhe udhëtime të zakonshme.
Chilbi do të nisë në orën 18:00 më 29 shtator dhe do të zgjasë deri në orën 21:00 më 1 tetor.
Ashtu si Urdorf, Siebner Märt, me qendër në fshatin Siebnen në kantonin Schëyz, pret një javë deri pas Ditës së Falënderimeve të Zvicrës për të organizuar festimet e saj.
Chilbi do të ketë udhëtime të shumta dhe stalla tregu dhe do të hapet në 9 të mëngjesit të 24 shtatorit dhe do të zgjasë deri në orën 22:00 më 26 shtator, përcjell albinfo.ch.
Birsfelden Chilbi
Birsfelden është vendi që duhet të jetë për Chilbigoers nga kantoni i Basel-Country. Bashkia do të presë Chilbi-në e saj vjetore nga ora 17:00 më 29 shtator deri në orën 18:00 më 1 tetor.
Chilbi do të ketë një sërë komoditetesh në vend për t’u siguruar që vizitorët të kalojnë kohën e jetës së tyre: nga poligonet e qitjes te karuselet, dhe baret komode deri te tezgat me ushqime me pjata të shijshme kombëtare dhe ndërkombëtare, si për shembull hungareze.
Chilbi është gjithashtu një vend i mrekullueshëm për t’u lidhur, pasi pijet e tij drejtohen kryesisht nga klubet e komunës (Verein), shkruan The Local.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *