8 shenja që tregojnë se keni nevojë të bëni një pushim nga rrjetet sociale

0
Shpërndaje lajmin

Mendoni pak këtë skenar: Për në moment jeni të lumtur dhe të kënaqur, duke menduar se jeta juaj po shkon mjaft mirë. Keni disa minuta kohë, kështu që hapni Facebook-un dhe filloni të shikoni. Së pari, ju shihni një postim nga një mikeshë që njofton se ajo sapo pranoi punën e saj të ëndrrave. Pastaj lexoni një ironi politike nga një bashkëpunëtor. Ju vazhdoni të lëvizni dhe të shikoni një video të fqinjit tuaj gjatë pushimeve në një destinacion tropikal. Dhe tani, kushërira juaj sapo postoi një foto para dhe pas që ju bën të doni të fshihni këmbët tuaja përgjithmonë.
Për disa njerëz, rrjetet sociale janë shndërruar në një vorbull emocionale krahasimi, përsosmërie dhe mendimesh. Pra, si ta ndalojmë këtë gjë nëse nuk po argëtohemi më?
Sa kohë duhet të kaloni në rrjetet sociale?
Nuk mund të mohohet që rrjetet sociale janë një pjesë e rëndësishme e jetës moderne dhe mund të ketë shumë gjëra pozitive. Plus, është mirë të jemi të lidhur veçanërisht me ata që nuk i shohim rregullisht. Por ne gjithashtu e dimë që rrjetet sociale mund të jenë një pjesë e rëndësishme për depresionin, vetminë, ankthin dhe vetëvlerësimin.
Ja cilat janë arsyet që ju tregojnë se duhet të bëni një pushim nga rrjetet sociale:
Ju nuk mund të ndaloni së krahasuari jetën tuaj me atë të të tjerëve
Shpesh thuhet se rrjetet sociale janë një pjesë kryesore e jetës së njerëzve, por nuk duhet t’ju bëjë të ndiheni të pakënaqur me jetën tuaj. Nuk është e zakonshme të postosh për divorcin, trishtimin dhe vështirësitë, por ato gjëra në fakt po ndodhin realisht. Nëse e keni të vështirë të mbani mend se jeta e askujt nuk është perfekte, pavarësisht nga ajo që postojnë, mund të jetë koha të bëni një pushim.
Ju filloni të kërkoni në rrjetet sociale, pa e kuptuar
Ka diçka në lidhje me rrjetet sociale që është tregues se duhe të bëni një pushim. Nëse përfundoni në rrjetet sociale pa e kuptuar as vetë, është një tregues që po bëheni të varur.
Ju kaloni shumë kohë duke kontrolluar rrjetet sociale
Kontrollet e vogla të padëmshme nisin të shtohen. Një studim zbuloi se njerëzit prekin telefonat e tyre 2,617 herë në ditë. Merrni ide nga ata që ju rrethojnë. Pyesni bashkëshortin ose mikun tuaj se çfarë mendojnë për faktin se qëndroni shumë gjatë në rrjetet sociale.
Është gjëja e parë që kontrolloni në mëngjes dhe gjëja e fundit që kontrolloni kur bini për të fjetur
Një studim zbuloi se 80% e përdoruesve të smartphone-ve kontrolluan telefonin e tyre brenda 15 minutave pas zgjimit. Ky zakon është i lidhur me rritjen e stresit dhe ankthit. Të shohësh telefonin para gjumit është gjithashtu një arsye pagjumësie.
Rrjetet sociale thjesht nuk janë më argëtuese
Të jesh aktiv apo edhe të kesh një llogari në rrjetet sociale nuk është e detyrueshme. Platformat e rrjeteve sociale u krijuan për të qenë argëtuese, interaktive dhe një mënyrë që njerëzit të lidhen me njëri-tjetrin. Nëse e keni humbur kënaqësinë, mbase ia vlen të largoheni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *