8 ushqime të trurit për të luftuar depresionin, pagjumësinë dhe forcimin e libidos

Share

Ekspertët shpesh këshillojnë “ju jeni çfarë hani” për një arsye veçanërisht të mirë dhe të thjeshtë. Zorra dhe truri juaj janë të lidhur në mënyrë unike nga një nerv që mbart një “romancë të trurit”, sipas Dr. Uma Naidoo, një psikiatër ushqyes në Spitalin e Përgjithshëm të Massachusetts në Boston. Naidoo, e cila është gjithashtu një kuzhiniere e trajnuar, shpesh u jep pacientëve të saj këshilla mendore nga këndvështrimi i ushqimit, sipas Today.

“Ushqimi mund të ndikojë patjetër në mënyrën se si mendoni, të ruani informacionin dhe të kryeni detyrat e përditshme”, thotë Tara Gidus Collingwood, MS, RDN, për Newsmax. “Hulumtimi tregon se ju mund të rrisni shanset tuaja për të mbajtur një tru të shëndetshëm edhe në moshën tuaj të vjetër nëse shtoni disa ushqime në dietën tuaj.”

Këtu janë disa shembuj:

Kos. Sipas Naidoo, kosi përmban kultura aktive të quajtura probiotikë që rrisin kimikatet e trurit për të ndihmuar në lehtësimin e depresionit.

Shafran i Indisë. Përbërësi aktiv në këtë erëz popullore është kurkumina. Collingwood thotë se ndihmon në mbrojtjen e trurit sipas studimeve mbi modelet e kafshëve. Naidoo thotë se kjo mbron nga dëmtimi toksik që mund të çojë në depresion, sipas Today.

shafran

Peshk. Peshqit e yndyrshëm, me ujë të thellë si salmoni dhe sardelet, janë të pasura me acide yndyrore omega-3, të cilat janë thelbësore për funksionimin e trurit, thotë Collingwood. “Nëse nuk hani peshk, omega-3 gjendet gjithashtu tek arrat, farat e kungullit dhe farat e lirit. Ju gjithashtu mund të merrni një shtesë prej 1.000 miligramësh, e cila është ajo që unë rekomandoj për pacientët. ”

Fig. Këto fruta biblike janë të pasura me vitaminë A, kalium dhe kalcium. Kërkimet nga shkencëtarët në Universitetin Rutgers në New Jersey zbuluan se fiqtë e thatë përmbajnë acide yndyrore thelbësore, si dhe disa fitosterole, të nevojshme për trupin për prodhimin e hormoneve seksuale. Sipas SFGate, kaliumi gjithashtu ndihmon në ushqimin e trurit tuaj.

Lëng qershie thekshëm. Pirja e një gote me 8 ons lëng qershie të thekshëm në mëngjes dhe në mbrëmje mund të jetë një mënyrë më e mirë dhe e sigurt për të trajtuar pagjumësinë sesa marrja e ilaçeve, sipas studiuesve në Universitetin Shtetëror të Luizianës. Qershitë e thekshme janë një burim natyral i melatoninës, një hormon që ndihmon në rregullimin e ciklit të gjumit-zgjimit.

Goca deti. Këto butakë kanë shijuar një histori të gjatë të të qenit afrodiziak dhe me të drejtë. Ato kanë shumë proteina dhe minerale si zinku, jodi dhe fosfori. Zinku është veçanërisht i rëndësishëm sepse shoqërohet me prodhimin e testosteronit dhe spermës. Por sipas Zoomer, hulumtimet tregojnë se hekuri dhe zinku që gjenden në goca deti gjithashtu përmirëson mprehtësinë dhe qartësinë mendore.

goce deti

Çaj kamomili. Naidoo thotë se duke pirë një ose dy filxhanë çdo ditë nga ky çaj i shijshëm mund të të ndihmojë të relaksohesh. Ajo paralajmëron që duhet të kontrolloni me mjekun tuaj nëse jeni duke marrë hollues gjaku, qetësues dhimbjesh ose qetësues që mund të ndërveprojnë me çajin.

Vezët. Keqbërur prej kohësh për përmbajtjen e kolesterolit, vezët janë një ushqim i shkëlqyeshëm për të rritur kujtesën tuaj sepse ato gjithashtu përmbajnë kolinë, një vitaminë B e ngjashme me yndyrën që rrit funksionin njohës, thotë Collingwood. Naidoo shton se vezët mund të ju ndihmojnë të flini sepse janë të pasura me melatonin./CNA.al.

Marrë nga Newsmax


Share

Komente