9 stereotipa për Zvicrën që thjesht nuk janë të vërteta

0
Shpërndaje lajmin

Zvicra i jep vetes shumë klishe, shumë prej të cilave janë të vërteta (mendoni çokollatën, djathin, orët, lopët dhe përpikmërinë).
Por, kur bëhet fjalë për disa stereotipa dhe besime të përhapura, ato janë plot vrima sa… Emmental.
Kur isha duke u rritur në SHBA, një herë dëgjova dikë të thoshte se, përveçse është mjaft e pastër për të ngrënë, Bahnhofstrasse e Cyrihut është e shtruar me ar.
Imagjinoni habinë time kur erdha për herë të parë në Zvicër dhe nuk zbulova asnjë flori nën këmbë – e lëre më ndonjë gjë që dëshironi të hani jashtë, ose afër, shkruan The Local, përcjell albinfo.ch.
Edhe sot e kësaj dite takoj njerëz që besojnë një sërë gjërash për Zvicrën – ato lloj gjërash që do t’i bënin zviceranët të dridheshin dhe të rrotullonin sytë.
Këto janë disa:
Ju mund t’i fshehni paratë tuaja në llogari bankare anonime zvicerane
Ky besim vjen nga filmat e Hollivudit ku çdo zuzar ka një llogari sekrete dhe një kasafortë në një bankë të Cyrihut (pa dyshim në një rrugë të shtruar me ar).
Në fakt, llogaritë anonime janë një gjë e së kaluarës, që kur Zvicra miratoi një sërë ligjesh në dy dekadat e fundit duke e bërë pastrimin e parave të paligjshme, duke kërkuar që çdo depozitë e dyshimtë të raportohet tek autoritetet dhe në thelb duke hedhur poshtë nocionin e sekretit bankar. .
Në fakt, nëse jeni një i huaj – veçanërisht një amerikan – në fakt mund të jetë e vështirë të merrni fare një llogari bankare zvicerane.
Heidi është një vajzë (stereo) tipike zvicerane
Epo, jo.
Ndërsa romani i shekullit të 19-të u shkrua nga një autore zvicerane Johanna Spyri, dhe heroina e saj imagjinare Heidi jetonte në Alpet zvicerane, vajza jetime lindi në Frankfurt.
Pra, vajza kryesore “zvicerane” ishte në të vërtetë një emigrante, shumë përpara se Zvicra të bëhej shtëpia e afërsisht 2.1 milionë shtetasve të huaj – shumë prej tyre nga Gjermania.
Ju gjithashtu nuk ka gjasa të takoni dikë me emrin Heidi në Zvicër, pavarësisht se sa shumë yodeling planifikoni të bëni.
Të gjitha orët e qyqeve vijnë nga Zvicra
Përsëri, jo.
Ashtu si Heidi ishte gjermane, ashtu janë edhe orët e qyqeve që erdhën fillimisht nga Pylli i Zi në Gjermani.
Tani, megjithatë, shumë prej tyre prodhohen në Azi; sido që të jetë, shumë pak, nëse ka, janë nxjerrë në Zvicër.
OK, por ata zviceranët e duan lederhosen e tyre…
Shumë të huaj e lidhin Lederhosen me Zvicrën.
Ndoshta sepse ata ngatërrojnë Zvicrën me Austrinë (të dy vendet duken njësoj, veçanërisht në errësirë), por lederhosen nuk është një veshje zvicerane.
Megjithatë, ato vishen nga meshkujt në Austri dhe në rajonin e Bavarisë të Gjermanisë.
Meshkujt zvicerano-gjermanë preferojnë të mos jenë të tipit si bartës lederhosen, duke preferuar të bëjnë një deklaratë të tyre të modës duke veshur çorape me sandalet e tyre.
Zviceranët janë seriozë, të qetë dhe pa humor
Ky imazh ndoshta vjen nga i njëjti burim si informacioni për llogaritë bankare anonime – Hollivud (jo çuditërisht, shumë nga ata individë të qetë të paraqitur në filma janë bankierë zviceranë, të cilët, për shkak të sekreteve të rënda që mbajnë, duhet të jenë të ngushtë dhe të ngushtë- njerëzit me buzë nuk mund të buzëqeshin).
Disa zviceranë, dhe jo vetëm bankierë, ka të ngjarë të jenë joqesharak. Por siç raportoi The Local në një artikull në fillim të këtij viti, ekziston vërtet një gjë e tillë si një shaka zvicerane dhe zviceranët duan të qeshin me shpenzimet e tyre.
Në fakt, ata mund të qeshin deri në bankë.
Foshnjat zvicerane lindin me ski në këmbë
Ky është një tjetër stereotip që është larg së vërtetës.
Është e vërtetë që Zvicra është një komb i skiatorëve të zjarrtë. Fëmijët vendosen në ski edhe para se të mësojnë të ecin siç duhet, duke u përplasur pa frikë nga shpatet me dëborë duke thithur bedelet e tyre.
Por jo të gjithë bëjnë ski. Disa njerëz, si unë, duan t’i mbajnë të gjitha gjymtyrët e tyre të paprekura, por të tjerë, si unë, i urrejnë gjërat e bardha dhe të rrëshqitshme që mbulojnë tokën në dimër.
Është si – fjalë për fjalë dhe figurativisht – patinazhi në akull të hollë.
Çdo ushtar mban një thikë ushtarake
Disa mund të, por nuk ka asnjë provë, qoftë shkencore apo anekdotike, që trupat i mbajnë në xhepat e tyre ato pajisje të vogla të dobishme – megjithëse ka një shaka për të që shkon kështu: Dy anëtarë të ushtrisë zvicerane u përleshën me thika… pastaj një përleshje me tapash, pastaj një luftë me piskatore, pastaj një luftë për hapës shishe…, përcjell tutje albinfo.ch.
Të gjithë zviceranët janë të pasur
Vetëm për shkak se ka shumë banka dhe bankierë me gojë të ngushtë, nuk do të thotë që të gjithë janë të pasur.
Duke pasur parasysh koston e lartë të jetesës këtu, do të ishte mirë nëse të gjithë banorët e Zvicrës do të jetonin sipas imazhit të tyre stereotipik të pasurisë. Megjithatë, 6.6 për qind e popullsisë jeton nën kufirin e varfërisë, sipas disa studimeve.
Këto statistika mund të jenë mashtruese sepse “vija e varfërisë” zvicerane është shumë më e lartë se ajo e vendeve të tjera dhe një pjesë e madhe e popullsisë gëzon një standard më të lartë jetese se shumica e kombeve të tjera.
Pra, stereotipi i “zviceranëve të pasur” është i vërtetë deri diku, por jo plotësisht.
Ushqimi zviceran është i butë dhe jo interesant
Ekziston një thënie e zakonshme që thotë “vetëm njerëzit e mërzitshëm mërziten” dhe e njëjta gjë vlen edhe për ushqimin zviceran.
Nëse besoni se ushqimi zviceran nuk ka ‘shkellim’ në të, thjesht provoni Cenovis.
Kjo pastë sanduiç kafe e bërë nga maja, e shpikur në vitin 1931 në kantonin Aargau, është aq e kripur, saqë mund të hahet vetëm kur një shtresë e trashë gjalpë është përhapur në një fetë bukë.
Për ata që nuk e kanë provuar kurrë, sipas bastionit të njohurive që është Wikipedia, Cenovis “është i ngjashëm me Marmite Angleze, Cenovit Brazilian dhe Vegemite Australiane”.
Sidoqoftë, zviceranët vlerësojnë prakticitetin, efikasitetin dhe efektivitetin e kostos në kuzhinën e tyre – gjë që ndoshta shpjegon pse zviceranëve iu desh të shpiknin kafenë e menjëhershme.
Ç’pritet më tej?
Përveç të jetuarit të lumtur përgjithmonë, ka disa detyra të tjera që duhet t’i kryeni nëse njëri prej jush është shtetas i huaj që vjen për herë të parë në Zvicër.
Pasi martesa juaj të njihet zyrtarisht dhe të jeni legalisht në Zvicër, duhet të informoni kantonin tuaj për mbërritjen tuaj.
Rregullat e ‘regjistrimit të adresës’ mund të jenë disi tronditëse për njerëzit nga disa vende të tjera, si Shtetet e Bashkuara, ku mund të lëvizni nga një vend në tjetrin dhe të qëndroni pak a shumë nën radar.
Jo kështu në Zvicër. Autoritetet zvicerane duan të dinë se kush jeton në vendin e tyre dhe ku – veçanërisht nëse jeni i huaj.
Kur vendoseni në një shtëpi të re, keni 14 ditë për të njoftuar mbërritjen tuaj në komunën tuaj të banimit, megjithëse në disa vende afati mund të jetë më i gjatë.
Në disa kantone, ju mund ta bëni këtë procedurë online, ndërsa në të tjera duhet të vini personalisht në zyrën e regjistrimit të banorëve tuaj lokalë (Einwohnerkontrolle / Contrôle des habitants/ Controllo abitanti).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *