A do të shpallë zyrtarisht luftë më 9 Maj? Përgjigjet për herë të parë Rusia

Shpërndaje lajmin

Rusia ka hedhur poshtë spekulimet se do të shpallë zyrtarisht luftë në Ukrainë në 9 maj.
Moska deri më tani ka mohuar se është në luftë, dhe pushtimit rus në Ukrainë i referohet si “operacion special ushtarak”.
Por zyrtarët perëndimorë kanë spekuluar se presidenti Vladimir Putin mund të përdorë Paradën e Fitores së 9 majit për të shpallur një përshkallëzim të aksionit ushtarak.
Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, megjithatë, tha se thashethemet nuk kishin të vërteta “fare”.
Sekretari i Mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar, Ben Wallace tha javën e kaluar se parada e Moskës, që përkujton disfatën e nazistëve gjatë Luftës së Dytë Botërore, mund të përdoret për të nxitur mbështetjen për një mobilizim masiv të trupave dhe për shtyrjen e përtërirë në Ukrainë.
Zyrtarët rusë i referohen pushtimit vetëm si një “operacion ushtarak special” për të “çmilitarizuar” ose “de-nazizuar” vendin.
Përveç paradës vjetore në Moskë, ka gjithashtu raporte të vjetra se Kremlini po planifikon një lloj parade shtesë në qytetin e Mariupol në jug të Ukrainës, i cili është pothuajse i gjithi nën kontrollin rus.
Forcat ukrainase mbeten në një zonë të qytetit,  një fabrikë e madhe industriale çeliku e quajtur Azovstal.
Raportet e fundit sugjerojnë se pas evakuimit të suksesshëm në ditët e fundit të disa civilëve, sulmet në fabrikën e çelikut kanë rifilluar dhe kontakti me ushtarët e fundit të mbetur brenda është humbur.
Zyrtarët ukrainas thonë se rrugët e qendrës së qytetit po pastrohen nga mbeturinat, trupat dhe bombat e pashpërthyera. Pjesë të mëdha të qytetit qëndrojnë në gërmadha, pasi forcat ruse e bombarduan atë pa pushim për javë të tëra nën rrethim.
Politikania ukrainase, Alyona Shkrum i tha BBC-së se ajo priste që gjërat të bëheshin më të vështira pas festimeve të ditës së fitores së Rusisë.
“Për Putinin dhe për perandorinë që ai po përpiqet të ndërtojë, në thelb kjo është një ditë simbolike, apo jo?” ajo tha.
“Pra, ai merr një lloj dite fitoreje dhe e kthen atë në një luftë të madhe pikërisht tani kundër nazistëve, që është padyshim propagandë ruse dhe krejtësisht qesharake.
“Ne presim që do të ketë kohë mjaft të vështira këtu në Kiev, në Odesa dhe në Mariupol dhe në qytete të tjera për 9 maj.”/ /

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *