A është e jashtëzakonshme kjo valë e të nxehtit?

0
Shpërndaje lajmin

Gjatë fundjavës janë rritur temperaturat në Zvicër dhe është ngritur alarmi për një javë po ashtu me temperatura të larta.
Temperatura më e lartë është matur dje në Gjenevë, me 36 gradë. Paralajmërimet e të nxehtit në Ticino dhe pjesë të Zvicrës perëndimore vazhduan gjithashtu në fillim të javës, shkruan 20minuten.
MeteoSwiss flet për një valë të nxehti kur tejkalohen kriteret për paralajmërimin e nivelit 3 të nxehtësisë. Pra, nëse temperatura mesatare ditore është të paktën 25 gradë për të paktën tre ditë rresht.
Në një postim në blog, MeteoNews shkruan se vala aktuale e të nxehtit është mjaft e pazakontë për gjysmën e dytë të gushtit. Nuk janë domosdoshmërisht temperaturat e larta, por kohëzgjatja. Mund të jetë e nxehtë deri në tetë ditë në të njëjtën kohë, përcjell albinfo.ch.
“Normalisht, i gjithë gushti në ultësira sjell rreth tre deri në gjashtë ditë vapë”, thotë MeteoNews.
Temperaturat e larta pritet të vijojnë këtë javë si në ultësira, ashtu edhe në Alpe. Megjithatë, rekordet e reja të gushtit nuk do të arrihen në stacionet e samitit “me një probabilitet të lartë”, shkruan MeteoNews.
Kjo siguron ngrohje shtesë, e cila lejon që niveli i ngrirjes të jetë pak më shumë se 5000 metra mbi nivelin e detit. Të hënën në mëngjes u raportua se kufiri i gradës zero mund të matej me tingujt e balonave në 5298 metra mbi nivelin e detit. Kjo ka tejkaluar qartë rekordin e mëparshëm prej 5184 metrash mbi nivelin e detit, shkruan 20minuten.
Megjithatë, ngrohja shtesë ndodh vetëm nga rreth 4000 metra mbi nivelin e detit. Poshtë kësaj nuk ka ngrohje të konsiderueshme, për këtë arsye nuk ka gjasa të ndodhin vlerat rekord.
Në anën veriore të Alpeve do të jetë deri në 34 gradë në ditët në vijim. Temperaturat do të bien nën 30 gradë për herë të parë ditën e premte, ndërsa rreziku për shtrëngata do të rritet, përcjell albinfo.ch.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *