A funksionuan kontrollet kufitare mes Gjermanisë e Zvicrës?

0
Shpërndaje lajmin

Berlini po zgjeron kontrollet kufitare me Zvicrën. Vendimi u mor të hënën e kaluar në një takim midis kancelarit federal, Olaf Scholz, dhe ministrave presidentë të shteteve federale, thanë autoritetet gjermane për agjencinë zvicerane të lajmeve.
Berlini dëshiron të përdorë kontrollet kufitare për të luftuar imigracionin e parregullt dhe kontrabandën e njerëzve, sipas një deklarate të hënën.
Berlini kishte shpallur tashmë kontrolle të palëvizshme në kufijtë me Poloninë, Republikën Çeke dhe Zvicrën për dhjetë ditë në mes të tetorit dhe më pas i zgjati ato me 20 ditë në fund të tetorit. Këto kontrolle kufitare të brendshme tani do të mbahen, sipas vendimit të javës së kaluar, transmeton albinfo.ch.
Megjithatë, nuk dihet nëse kontrollet kufitare kanë funksionuar vërtet. Në përgjigje të një pyetjeje nga Keystone-SDA, Zyra Federale Gjermane për Migracionin dhe Refugjatët shkroi: “Zyra Federale nuk ka asnjë analizë statistikore për këtë”.
Zvicra ka “shprehur keqardhjen e saj për rikthimin e kontrolleve të kufirit të brendshëm në kontaktet e saj me Gjermaninë”, tha Sekretariati Shtetëror për Migracionin (SEM).
Sidoqoftë, kontrollet e kryera nga Gjermania deri më sot kanë pasur “vetëm një ndikim margjinal” në trafikun rrugor, tha Zyra Federale për Doganat dhe Sigurinë Kufitare, përcjell albinfo.ch.
Në autostradën Basel/Weil am Rhein, autostradën Rheinfelden dhe vendkalimet kufitare Kreuzlingen, ka pasur raste të izoluara të mbingarkesës dhe pritjeve gjatë nisjes për në Gjermani.
Megjithatë, sipas Zyrës Federale për Doganat dhe Sigurinë Kufitare, bllokimet në pikat kufitare të ngarkuara kanë ndodhur edhe para regjimit aktual të kontrollit të autoriteteve gjermane. “Nuk është gjithmonë e qartë se për çfarë shkaktohet bllokimi i trafikut”, tha ai.
Sipas SEM, një takim në nivel sekretar shtetëror me Austrinë, Gjermaninë dhe Francën është planifikuar në fund të nëntorit për të diskutuar sfidat në fushën e migrimit dytësor. “Do të trajtohet edhe rifutja e kontrolleve të kufirit të brendshëm”.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *