November 28, 2021

A ka gjasa që Zvicra të rikthejë kufizimet e Covid këtë Krishtlindje?

Shpërndaje lajmin

Në vjeshtën e vitit 2020, ndërsa numri i infeksioneve me koronavirus ishte rritur pas një vere relativisht të qetë, Këshilli Federal zbatoi disa kufizime dhe rekomandime të reja për Krishtlindje, shkruan The Local, përcjell albinfo.ch.

Midis tyre ishte ai që kufizonte mbledhjet në 10 persona, mundësisht të përbërë nga dy familje, si dhe numri i blerësve për metër katror në dyqane.

Një shtetrrethim në orën 23:00 ishte gjithashtu për baret dhe restorantet, megjithëse u hoq në mënyrë të jashtëzakonshme për natën e Vitit të Ri.

Këto ishin kufizimet e zbatuara për periudhën e Krishtlindjeve, Vitit të Ri 2020.

Po për festat e këtij viti?

Modeli epidemiologjik është i ngjashëm me atë të vitit të kaluar, duke ngjallur një ndjenjë të frikshme deja-vu: numra të ulët gjatë muajve të motit të ngrohtë, duke u rritur gradualisht me fillimin e motit të ftohtë, duke i çuar njerëzit brenda dhe duke lejuar që virusi të përhapet më lehtë.

Dallimi midis tani dhe atëherë janë vaksinat. Ndërsa ato nuk duket se kanë shumë efekt në numrin e përgjithshëm të rasteve, gati 4,000 infeksione të reja ditore të raportuara të Premten, ato janë më pak të përhapura se në të njëjtën kohë vitin e kaluar, përcjell tutje albinfo.ch.

Në fund të vitit 2020, si Zvicra lindore ashtu edhe ajo perëndimore përjetuan shpërthime të infeksioneve, ndërsa këtë vjeshtë, rritja është zbuluar kryesisht në kantonet e Zvicrës qendrore dhe lindore, si Appenzell Ausserrhoden, Nidwalden, Schwyz, Uri dhe St.Gallen, ku shkalla e vaksinimeve mbetet prapa mesatares kombëtare.

“Është pak si të bjerë shi në të gjithë Zvicrën. Disa kantone kanë çadra, të tjerët jo, kështu që disa rajone janë të lagura dhe të tjera jo”, shpjegoi virologu Didier Trono në një intervistë me gazetën zvicerane RTS.

Një zhvillim pozitiv këtë vit kundrejt vitit 2020 është se më pak njerëz janë shtruar në spital me Covid.

Çfarë, nëse ka ndonjë masë, ka gjasa të zbatojë Zvicra për Krishtlindje?

Ndërsa vendet në të gjithë Evropën, përfshirë Austrinë fqinje, po vendosin masa për të ngadalësuar përhapjen e koronavirusit, Zvicra nuk ka njoftuar ende se cilat rregulla të reja do të prezantojë në të ardhmen e afërt, nëse ka ndonjë.

Autoritetet kanë pritur për të parë nëse fushata e Javës së Vaksinimit, e cila u zhvillua midis 8 dhe 14 nëntorit, ishte e suksesshme në vaksinimin e një numri të madh të strehëve, shkruan tutje albinfo.ch.

Shifrat e hershme sugjerojnë një rritje të lehtë të numrit të vaksinimeve, por jo një rritje të konsiderueshme që autoritetet prisnin.

“Vjen një moment kur duhet të pranojmë se nuk mund të bindim më shumë njerëz që të vaksinohen”, pranoi presidenti Guy Parmelin në një intervistë për “NZZ am Sonntag”.

Shifrat e fundit nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH) tregojnë se 64.7 e të rriturve në Zvicër janë plotësisht të vaksinuar. Ky numër shkon deri në 73.62 për qind kur në statistika përfshihen personat 12 vjeç e lart. Megjithatë, FOPH thekson se një numër i madh i banorëve mbeten të pa imunizuar dhe të ndjeshëm ndaj infektimit.

Për këtë arsye, kufizimet e reja nuk përjashtohen, me Parmelin që tha se meqenëse shkalla e vaksinimeve nuk është përshpejtuar siç shpresohej, Zvicra duhet të “kufizojë dëmin dhe të promovojë masa të tjera”.

Ai nuk specifikoi se si mund të duken saktësisht këto kufizime, përveçse deklaroi se “Ne duam me çdo kusht të shmangim një izolim të ri”.

Këshilli Federal nuk dëshiron të miratojë rregulla më të rrepta nëse ato nuk janë absolutisht të nevojshme, tha ai.

Ato mund të kufizohen në rregullin 2G, i cili kufizon aksesin në restorante, bare dhe të gjitha ambientet e tjera të brendshme për njerëzit që janë plotësisht të vaksinuar ose të shëruar nga një infeksion Covid, duke përjashtuar ata që kanë një rezultat negativ të testit.

Çfarëdo rregullash që mund të zbatohen përpara festave të Krishtlindjeve, ato do të synojnë të parandalojnë ngopjen e spitaleve zvicerane, gjë që është një shqetësim i madh kur numri i infeksioneve rritet.

“Ne nuk mund të përjashtojmë një mbingarkesë të sistemit shëndetësor”, tha Parmelin.

Kjo u konfirmua nga Tanja Stadler, kreu i Task Forcës Covid-19, e cila paralajmëroi se spitalet mund të duhet të pranojnë 30,000 pacientë me koronavirus këtë dimër.

Nuk ka një afat kohor për vendimet, pasi Këshilli Federal ka të ngjarë të presë rezultatin e referendumit Covid-19 më 28 nëntor, i cili do të vendosë për fatin e certifikatës së Covid të Zvicrës, edhe pse rezultatet nuk do të jenë të detyrueshme menjëherë.

Kjo është ajo që ne dimë deri tani.

Ski gjatë festave të Krishtlindjeve do të lejohet dhe shumë tregje të Krishtlindjeve do të jenë të hapura, megjithëse disa do të kërkojnë certifikata Covid për të hyrë.

 


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *