Shpërndaje lajmin

Një ish-ekzekutiv energjetik në Rusi, Aleksandr Subbotin, ka vdekur ditën sotme, sërish në rrethana të miatershme.
Lajmin e bëri të ditur kanali rus i lajmeve Mash, i cili raportoi se Subbotin u gjet i vdekur në banesën e tij pasi ishte shtrirë për tu çlodhur.
Gjithashtu bëhet me dije se më herët ai kishte marrë trajtim nga një shaman.
Ky është rasti i disajtë i vdekjeve të mistershme të biznesmenëve rusë, të lidhur ose me një të shkuar që i afronte me qeverinë e Vladimir Putinit.
Sergey Protosenya, një ish-ekzekutiv në kompaninë e gazit natyror Novotek me një pasuri shumë milionëshe, u gjet i varur në një vilë spanjolle, ku gruaja dhe vajza e tij u gjetën të vdekur me plagë me thikë. Policia spanjolle po punon mbi një teori që Protosenya vrau gruan dhe vajzën e tij përpara se të vriste veten, sipas raporteve të mediave.
Një tjetër manjat rus i naftës dhe gazit u gjet i vdekur në shtëpinë e tij 18 milionë paund (24 milionë dollarë) në Britani të Madhe, pasi u godit rëndë nga pushtimi i Ukrainës në shkurt.
Mikhail Ëatford, 66 vjeç, baba i tre fëmijëve, e bëri pasurinë e tij nëpërmjet naftës dhe gazit nga ish-republika sovjetike, përpara se të krijonte një kompani pronash në Britani. Ai besohet se ka lindur në Ukrainë dhe kishte një pasaportë ruse.
Leonid Schulman, 60 vjeç, një menaxher i lartë në Gazprom, thuhet se vrau veten në janar në shtëpinë e tij në rrethin e Leningradit të Rusisë. Muajin pasues, një ish-menaxher në gjigantin e energjisë, Alexander Tyulyakov, u gjet i vdekur në shtëpinë e tij në Shën Petersburg, raportoi gazeta shtetërore gjermane Deutsche Ëelle.
Zëra të shumtë thonë se vdekjet e tyre vinë pasi Putin ka nisur një fushatë eliminimi të nxitur nga frika e shtuar dhe paranojat për një grusht shteti ndaj tij.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *