AAK kërkon hetim të pavarur ndaj kryeministrit të Kosovës

0
Shpërndaje lajmin

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka kërkuar hetim të pavarur ndaj kryeministrit Albin Kurti, i cili sipas deputetes së këtij subjekti, Time Kadrijaj, u shërben agjendave armiqësore.

Ajo u shpreh se AAK-ja me kohë ka ngritur dyshime për Kurtin, ndërsa hetimi duhet të iniciohet nga aleatët e Kosovës.

“Ka kohë që AAK ka ngritur dyshimin rreth mundësisë që Kurti u shërben agjendave armiqësore. Thirrje publike për aleatët tanë – SHBA-në, që të iniciojnë një hetim të pavarur rreth këtyre temave! A ka Kurti lidhje me mafinë energjetike serbo-ruse? A qëndron fakti që Kurti i anuloi dy projektet kryesore amerikane në Kosovë; ndërtimin e termocentralit të ri dhe projektin e gazsjellësit amerikan, për t’i favorizuar lidhjet e tij përmes Martin Berishajt në Serbi, e deri tek oligarkët rusë? Shpresoj që do hetohet kjo temë më seriozisht, pasi që çdo lëvizje e tij e shton dyshimin që ky është i kapur nga armiqtë e Kosovës”, ka shkruar ajo.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *