Aargau, tërheqës për hajdutët e ATM-ve, vodhën mbi 2 milionë franga nga viti 2020

Shpërndaje lajmin

Paratë u morën nga autorë të panjohur në dymbëdhjetë vjedhje të ATM-ve që nga viti 2020, tha të premten policia kantonale. Në total, paratë e vjedhura dhe dëmi total i shkaktuar nga hedhja në erë e makinave të parave të gatshme arriti në 2.16 milionë CHF.
Aargau është tërheqës për hajdutët e ATM-ve, sipas policisë kantonale. Është afër kufirit gjerman dhe është një rajon rural ku ATM-të mbushen herë pas here, por me sasi të mëdha parash për arsye efikasiteti, shkruan Swissinfo.ch, përcjell albinfo.ch.
Vjedhjet kryhen nga bandat e huaja të krimit të organizuar, me grupe që përgjithësisht veprojnë të pavarur nga njëri-tjetri, shpjegoi komandanti i policisë Michael Leupold.
Ata vijnë nga Rumania, Moldavia dhe Holanda, kryesisht përmes Gjermanisë. Policia tha se përdori eksplozivë, pajisje laboratorike të bëra vetë dhe herë pas here gazra shpërthyes për të hedhur në erë makinat e parave të gatshme.
Gjashtë ATM u hodhën në erë në Aargau në vitin 2020, dy në 2021 dhe katër në 2022. Kishte të paktën 38 shpërthime në të gjithë Zvicrën vitin e kaluar.
Dënimi i parë penal i një sulmuesi me eksploziv në ATM u dha në dhjetor 2021 kur një shtetas rumun u dënua me 74 muaj burg, përcjell tutje albinfo.ch.
Në gusht 2022, një shtetas holandez u akuzua nga prokurorët federalë për planifikimin e hedhjes në erë të makinave të parave të gatshme në Zvicër.
51-vjeçari u ndalua nga doganierët nëntorin e kaluar teksa ngiste një makinë të vjedhur për në Zvicër nga Holanda përmes Gjermanisë. Automjeti përmbante eksploziv të paautorizuar dhe pajisje të tjera që policia beson se ishin të destinuara për sulme ndaj bankomateve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *