Afro 400 mijë rusë të vrarë, sipas Ukrainës

0
Shpërndaje lajmin

Një raport i publikuar gjatë ditës së sotme nga ushtria ukrainase, pretendon se që kur ka filluar lufta atje gati dy vite më parë, Rusisë i janë vrarë 395.200, transmeton albinfo.ch.
Tutje thuhet se së fundmi janë vrarë 930 ushtarë rusë dhe janë shkatërruar edhe artileri të rënda.
Raporti pretendon se Rusisë i janë shkatërruar 332 avionë, 325 helikopterë, 6406 tanke, 7257 sisteme operacionale, 11.956 automjete të blinduara ushtarake, 24 luftanije, 1 nëndetëse, 981 sisteme speciale tokësore e 12.592 automjete që bartin karburant.
Ndër të tjera, raportohet se Rusisë i janë shkatërruar 666 sisteme luftarake kundërajrore dhe 1513 pajisje special.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *