“Albanian Narcos”, mediat britanike jehonë arrestimit të Dritan Rexhepit: Ishte bosi i bandës së drogës “Kompanio Bello”

0
Shpërndaje lajmin

Arrestimi i bosit shqiptar të drogës, Dritan Rexhepi në një kompleks luksoz në Stamboll, ka zënë hapësirën kryesore të lajmeve ë mediat britanike.
“Daily Mail” i ka kushtuar një artikull të gjatë arrestimit të 40-vjeçarit shqiptar, i cili u kap pas një aksnioni të policisë italiane dhe asaj shqiptare.
Daily Mail shkuan se emri i Dritan Rexhpit është ekspozuar në dokumentarin e tyre të njohur, me titull “Albanian Narcos”, që trajton “përmbytjen” e Britanisë së Madhe, me kokainë.
Artikulli i plotë i Daily Mail:
Një zot i arratisur i drogës, i ekspozuar në dokumentarin e njohur të Daily Mail “Albanian Narcos” për përmbytjen  e Britanisë së Madhe me kokainë, është arrestuar nga policia në Turqi.
Dritan Rexhepi, rreth të 40-tave, u mbajt në një operacion dramatik pasi të dhënat e tij u qarkulluan në njoftimin e kuq të Interpolit për kontrabandë droge dhe vepra të tjera, përfshirë vrasjen.
Baroni ndërkombëtar i krimit, i cili ka qenë më parë në listën e më të kërkuarve të Scotland Yard për shkak të lidhjeve të tij të ngushta me Anglinë, thuhet se ka qenë udhëheqës i një karteli ndërkombëtar droge të quajtur Kompanio Bello, i cili transporton drogë nga Amerika e Jugut në Evropë.
Njoftimi i Interpolit është lëshuar nga autoritetet gjyqësore italiane dhe shqiptare për veprat penale “vrasje me dashje, drogë, rrëmbim/privim lirie, falsifikim të dokumenteve të udhëtimit, armëve dhe municionit”.
Zyrtarët në Turqi thanë se njeriu me nofkën “Mbreti i Kokainës” hyri në vend nëpërmjet aeroportit të Stambollit me një pasaportë kolumbiane të regjistruar në emrin e “Benjamin Omar Perez Garcia”.
Një video e policisë tregoi momentin kur oficerët e anti-narkotikëve e arrestojnë dhe më pas sekuestrojnë para, bizhuteri dhe orë nga një kasafortë në strehën e tij në një bllok apartamentesh në Stamboll.
Gjithashtu u sekuestrua një revole, që mendohet se i përkiste të dënuarit për vrasje.
Siç u zbulua në dokumentarin bombë të Mail-it, Albanian Narcos: Bullets, Bloodshed & Britain on Mail+ and Mail Online dhe hetimin shoqërues dypjesësh të botuar në fillim të këtij viti, vendndodhja e Rexhepit kishte qenë një mister që kur ai u lirua në mënyrë kontroverse nga burgu në Ekuador dy vjet më parë.
Ndërsa ishte pas hekurave në Amerikën e Jugut, ai vazhdoi të organizonte furnizimin e sasive të mëdha të kokainës në Mbretërinë e Bashkuar, ku ai ishte një objektiv kryesor i Agjencisë Britanike të Krimit.
Në hetimin multimedial të Mail në mars, ne zbuluam se si bandat shqiptare të narko-ve siguruan që tani të mund të merrni kokainë në Britani më shpejt se një dërgesë picash.
Në Ekuador, një gangster i pamëshirshëm vendas që punonte për një drejtues bande të njohur si “Carlos Djalli” na tregoi për gjakderdhjen e tmerrshme pas operacionit për eksportimin e kokainës në Mbretërinë e Bashkuar.
Burri, të cilin ne e quanim Junior, u shfaq shumë i frikësuar për t’iu përgjigjur pyetjeve për Rexhepin. I pyetur për gangsterët shqiptarë, të lidhur me një varg vrasjesh të turmave të lidhura me drogën në Ekuador, ai tha: “Nëse dështon, ata të vrisnin”.
Një prokuror që i ka mbijetuar pesë komploteve të atentateve në Ekuador tha për bosët shqiptarë të drogës atje: “Ata janë organizatorët dhe punësojnë vrasësit”.
Në rrethana shumë të dyshimta, Rexhepi u lirua para kohe nga dënimi me 13 vjet burg për trafik droge në Ekuador. Afati i tij me burg nuk i dha fund operacioneve të tij kriminale.
Nga qelia e tij e burgut në kryeqytetin Quito, ai dyshohet se përdori një telefon celular të koduar për të bashkërenduar një ‘federatë transnacionale të krimit’ të trafikantëve shqiptarë të drogës të njohur si Kompania Bello. Një destinacion kyç për ngarkesën e tij të paligjshme ishte Britania e Madhe, me tregun e saj të kokainës prej 2 miliardë paundësh.
Rexhepi besohet gjithashtu se ka urdhëruar vrasjen e një njeriu të pafajshëm pasi një bandë rivale shqiptare e drogës dyshohet se vodhi kokainë me vlerë miliona paund, të cilën ai e kishte kontrabanduar në Portsmouth në një anije kontejneri plot me banane.
I vetmi “krim” i viktimës, ai u rrëmbye dhe u vra në Shqipëri. ishte të ishte vëllai i dikujt që supozohej se kishte dyfishuar Rexhepin mbi ngarkesën e drogës.
Disa muaj pas lirimit të tij nga burgu, organizatori i krimit u zhduk nga radarët në Ekuador, duke vënë kambanat e alarmit në shtetin e dyshuar narko, në Mbretërinë e Bashkuar, gjetkë në Evropën Perëndimore dhe Shqipëri.
Në Shqipëri ai është dënuar me 25 vite burg në mungesë për dy vrasje (përfshirë atë të një polici) dhe dyshohet për vrasje të tjera. Ai është gjithashtu në kërkim në Itali dhe Belgjikë dhe ka shumë identitete.
Rexhepi u shfaq në listën e kriminelëve të huaj më të kërkuar të Scotland Yard 10 vjet më parë, kur mendohej se fshihej në Mbretërinë e Bashkuar dhe ai ka lidhje me Londrën, Bedfordshire dhe Northamptonshire.
Sipas Europol-it, ajo që e dallonte sindikatën e Rexhepit nga të tjerët ishte mënyra në të cilën ajo kontrollonte të gjithë zinxhirin e furnizimit; nga marrja e kokainës për eksport, tek shpërndarja me shumicë dhe deri te shitja në rrugët e qyteteve si Brighton.
Zyrtarët e zbatimit të ligjit ekuadorianë, të cilët ndajnë informacione me NCA, pranuan se nuk ishin të sigurt për vendndodhjen e Mbretit të Kokainës.
Zyrtarisht, ai duhej të nënshkruante një regjistër pas lirimit dy herë në muaj si kusht i lirisë së tij, por burime të shumta thanë se dyshonin se dikush tjetër po e bënte atë në emër të tij.
Sipas një shefi të antinarkotikëve, hetimet ishin duke u zhvilluar për partnerin e Rexhepit, i cili kishte bërë udhëtime në kryeqytetin kolumbian, Bogota.
“Ne nuk kemi asnjë dyshim se ai mund të kryejë ose të kthehet në aktivitete të paligjshme nëpërmjet partnerit të tij,” tha ai për Mail, i cili kaloi një muaj në Ekuador duke hetuar Narcos Shqiptare.
Gjurma dukej se ishte e ftohtë derisa Rexhepi u shfaq në Turqi në një triumf për zbatimin e ligjit global.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *