Albin Kurti, në shtator do marrë pjesë në tubimin e PS-së në Zvicër

0
Shpërndaje lajmin

Sipas STATISA, rreth një e pesta e popullsisë zvicerane ka shtetësi të dyfishtë, pothuajse 35,000 prej tyre janë shtetas të dyfishtë kosovaro-zviceran.
Votuesit me rrënjë në Ballkan janë me interes në rritje për partitë zvicerane, veçanërisht në funksion të zgjedhjeve të ardhshme kombëtare më 22 tetor, shkruan 20minuten.
SVP përdor një listë të dytë për të përgjuar votat në Cyrih dhe kandidatja e Këshillit Kombëtar të GLP, Sanija Ameti ndërkohë është duke bërë fushatë për vota në aeroportin e kryeqytetit të Kosovës, Prishtinë.
PS shkon një hap më tej dhe kërkon ndihmën e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, siç raportojnë gazetat CH-Media. Kurti do të marrë pjesë në një panel diskutimi të PS-së në Zyrih në shtator.
Tashmë njoftimi shkaktoi shumë kritika.
Albin Kurti dhe bashkëkryetari i PS-së, Cédric Wermuth, kanë qenë në kontakt të ngushtë. Në vitin 2019 ata u shfaqën së bashku në një event të fushatës zgjedhore në Aargau, dhe dy vjet më vonë PS-ja u bëri thirrje kosovarëve në Zvicër që të votojnë për partinë e majtë qeverisëse të Kurtit, Vetëvendosje, përcjell albinfo.ch.
Në vitin 2023, Vetëvendosje dhe PS kanë nënshkruar edhe një deklaratë synimi dhe bashkëpunimi.
Tani kryeministri do të marrë pjesë në një panel diskutimi me kandidatët e PS-së me rrënjë në Kosovë dhe Cédric Wermuth. Paraqitja u drejtohet “veçanërisht njerëzve nga diaspora kosovare me pasaportë zvicerane”, thotë një zëdhënës i PS-së, shkruan 20minuten.
Njoftimi nuk është pritur mirë nga të gjithë.
“Fakti që Kurti tani po bën fushatë për PS-në në rolin e tij si lider i partisë së majtë është tronditës”, tha Përparim Avdili, kandidati i Këshillit Kombëtar dhe president i FDP-së së qytetit të Cyrihut me rrënjë në një fshat shqiptar në Maqedoninë e Veriut.
Krahas kësaj, po patronizon edhe zviceranët me rrënjë në Kosovë.
“Ata janë në gjendje të marrin vendimet e tyre për votim në mënyrë të pavarur, pa u thënë ndonjë politikan kosovar për kë të votojnë”, shpjegon Përparim Avdili, përcjell albinfo.ch.
Sekretari i Përgjithshëm i SVP dhe Këshilltari Kombëtar Peter Keller e përshkruan paraqitjen e planifikuar të Kurtis si “krejtësisht të gabuar”.
“Zvicra nuk duhet të ndërhyjë në fushatat zgjedhore të huaja dhe vendet e huaja nuk duhet të ndërhyjnë në fushatën zgjedhore zvicerane”, thekson Keller.
Si Keller ashtu edhe Avdili shohin paralele me paraqitjet e Erdoganit në fushatë në Zvicër. Kritikojnë edhe PS-në. “Vetëm për shkak se ky është një socialist, tani duhet të jetë befas i pranueshëm”, denoncon Keller.
Dallimi me Erdoganin është se Kurti është “një fener demokracie në një rajon ku autokratët janë në rritje,” shpjegon bashkë-presidenti i PS-së Cédric Wermuth.
Pamja nuk është patronizuese ndaj zviceranëve me rrënjë në Kosovë. “Sigurisht, këta njerëz marrin vendimet e tyre dhe nuk kanë nevojë që dikush t’u tregojë se si të votojnë,” thotë Wermuth.
Edhe pamja e Kurtit nuk pritet të ketë efekt të çmendur në vota. PS-ja thekson se shumë vota janë marrë nga diaspora kosovare “sepse ata kanë vite që punojnë për personat me prejardhje migrimi në të gjitha nivelet”, shkruan 20minuten.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *