Aleati i Putinit: Ja pse trupat e Wagner përparuan aq shpejt drejt Moskës

0
Shpërndaje lajmin

Një nga aleatët e presidentit rus, Vladimir Putin ka dhënë arsyetimin e tij se përse trupat Wagner ishin në gjendje të përparonin kaq shpejt drejt Moskës.
Viktor Zolotov u shpreh: “Është shumë e thjeshtë: ne përqendruam të gjithë forcën tonë në Moskë”, shkruan Sky News.
Zolotov, i cili shërbeu si kreu i truprojës presidenciale nga viti 2000 deri në vitin 2013, tha se kishte qenë në kontakt të vazhdueshëm me Putin të premten dhe të shtunën.
Në të ardhmen, ai tha se rojet do të pajisen me armatime të rënda dhe tanke për të mbrojtur Moskën.
Zolotov, i cili si truprojë qëndroi pranë Boris Yeltsin në një tank ndërsa ai drejtonte rezistencën ndaj përpjekjes për grusht shteti të vitit 1991 nga linjat e ashpër kundër presidentit sovjetik Mikhail Gorbachev, deklaroi se njerëzit e tij kishin qenë gati të luftonin deri në vdekje për të mbrojtur shtetin.
“Ata të gjithë do të qëndrojnë deri në vdekje,” shtoi ai./

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *