Ambasadori Hovenier zhvillon takim me disa politikanë serbë të Kosovës

0
Shpërndaje lajmin

Ambasadori amerikan në Prishtinë, Jeffrey Hovenier, ka pritur të martën në një takim disa politikanë serbë të Kosovës për të biseduar për çështjet e rëndësishme për komunitetin e tyre.
“Pata rastin të jem mikëpritësi i disa përfaqësuesve politikanë serbë të Kosovës sot. Mendimet e ndryshme dhe pluralizmi janë përbërës të çdo demokracie të fuqishme dhe të shëndoshë. Unë e përsërita mbështetjen tonë të kamotshme për një Kosovë sovrane, shumetnike dhe demokratike”, shkroi Hovenier në X, ish-Twitter.
Në takim, sipas një fotografie të publikuar nga ambasadori më 22 gusht, të pranishëm ishin, lideri i Partisë së Serbëve të Kosovës, Aleksandër Jabllanoviç, kryetari i Lëvizjes së Serbëve të Kosovës, Branimir Stojanoviq, kryetari i Nismës Qytetare për Zubin Potokun, Milija Bishevac, dhe kryetari i Iniciativës “Mbijetesa Serbe”, Aleksandar Arsenijeviq.
Hovenier nuk dha hollësi për atë se çfarë u bisedua rreth çështjeve të komunitetit serb në Kosovë.
Në Kosovë, partia më e madhe e serbëve është Lista Serbe, e cila mbështetet nga Beogradi zyrtar. Në dhjetë vjetët e fundit, ajo i ka fituar si zgjedhjet lokale, ashtu edhe ato të përgjithshme.
LEXONI GJITHASHTU:

Ndarja nga jeta e Toto Cutugno/ Rama: Privilegj të jetoja në një kohë me ju
Durrësi, porti i jahteve luksozë| Vetëm 1 jaht paguan 861.195 euro për 8 orë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *