Ambasadorja e BE takon Altin Dumanin: Lufta kundër korrupsionit, kyç për integrimin

Shpërndaje lajmin

Ambasadorja e Bashkimit Evropian në Tiranë, Christiane Hohmann ka takuar këtë të martë drejtuesin e Prokurorisë së Posaçme (SPAK), Altin Dumani.
Përmes një postimi në rrjetet sociale, Hohmann u shpreh se BE-ja mbështet plotësisht një SPAK të pavarur dhe efektiv.
Sipas saj, lufta kundër korrupsionit të nivelit të lartë dhe krimit të organizuar, mbetet e vetmja mënyrë që Shqipëria të përparojë në rrugën e saj drejt anëtarësimit në BE.
“Bisedë e mirë me Kryeprokurorin e ri të SPAK, Altin Dumani. BE mbështet plotësisht një SPAK të pavarur dhe efektiv. Lufta kundër korrupsionit të nivelit të lartë dhe krimit të organizuar mbetet çështje kyçe për avancimin e Shqipërisë në rrugën e saj drejt anëtarësimit në BE”, shkroi ajo në Twitter.

Good exchange with the new #SPAK Chief Special Prosecutor Mr Altin Dumani. The EUfully supports an #independent & #effective SPAK.
The fight against high-level corruption and organised crime remains the toAlbania’s advancement on its path toward #EUaccession. #JusticeReform pic.twitter.com/fTfl91xPat
— Christiane Hohmann (@EUAmbAL) January 24, 2023

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *