Ambasadorja Kim: Do luftojmë korrupsionin, llogari aktorëve të korruptuar

Shpërndaje lajmin

Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim shprehet se SHBA do të vazhdojnë të intensifikojë përpjekjet për t’u përballur me korrupsionin dhe për t’iu kërkuar llogari aktorëve të korruptuar.
“Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të intensifikojnë përpjekjet tona për të luftuar korrupsionin dhe për të kërkuar llogari nga aktorët e korruptuar. Pse? Sepse ne duam ta shohim Shqipërinë – mikun tonë dhe aleatin e NATO-s – të bëhet më e fortë dhe më e pasur. Korrupsioni paraqet një cenueshmëri të sigurisë kombëtare, kufizon dhe shtrembëron investimet dhe minon demokracinë”, thuhet në një postim në Twitter.
 

1/2 “The United States continues to intensify our efforts to tackle corruption and hold corrupt actors accountable. Why? Because we want to see Albania – our friend and NATO Ally – grow stronger and richer. pic.twitter.com/PYBspLwaxw
— USEmbassyTirana (@USEmbassyTirana) December 10, 2022

Procedurat për zëvendësimin e ambasadores Yuri Kim kanë nisur. Lajmi është bërë i ditur nga Ministria e Jashtme.
Yuri Kim mbërriti në Tiranë si Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Republikën e Shqipërisë në janar 2020.
 
LEXONI GJITHASHTU:

Nisin procedurat për zëvendësimin e Yuri Kim
Vuçiç takim me ambasadorin amerikan, diskutime për Kosovën
Sveçla: Dy serbë të arrestuar për sulme ndaj policisë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *