Amerikani i dënuar me burgim të përjetshëm lirohet falë analizës së ADN-së

0
Shpërndaje lajmin

Amerikani Maurice Hastings u shpall i pafajshëm, pasi kaloi 38 vjet burg për vrasjen e një gruaje në vitin 1983 në Kaliforni dhe dy tentativa të tjera për vrasje.
Analiza e ADN-së vërtetoi se autori i këtyre krimeve ishte një tjetër i burgosur, i cili vdiq në vitin 2020, ndërsa vuante dënimin me burg për rrëmbim me armë, shkruan Euronews Serbia.
Hastings, tanimë 69 vjeç, u lirua më 20 tetor pasi u anulua dënimi i tij me burgim të përjetshëm.
“Sistemi i drejtësisë nuk është i përsosur dhe kur mësojmë për prova të reja që na bëjnë të humbasim besimin në një dënim, është detyra jonë të veprojmë shpejt,” tha Prokurori i Qarkut të Los Anxhelosit, George Gascon, duke e quajtur dënimin e Hastings një padrejtësi të tmerrshme.
Pas një seance gjyqësore më 20 tetor, kur vendimi i fajësisë për të u anulua, Hastings tha se nuk ishte i hidhëruar dhe donte të shijonte pjesën tjetër të jetës së tij, sepse ishte lutur që kjo ditë të vinte për shumë vite.
LEXONI GJITHASHTU

GJKKO lë në burg porositësin e 137 kg kokaine nga Ekuadori
Ekskluzive | Arrestohet Gentian Malindi, akuzohet se porositi 137 kg kokainë
‘Dokumenta të falsifikuara dhe sasi parash’, detaje nga arrestimi i Gentian Malindit

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *