January 13, 2022

Ancelotti e le jashtë Hazard

Shpërndaje lajmin

Carlo Ancelotti ka konfirmuar se Eden Hazard nuk do të jetë në dispozicion të tij për ndeshjen e Real Madridit në La Liga Santander kundër Sevillas në Estadio Santiago Bernabeu të dielën.

Lojtari belg është stërvitur me pjesën tjetër të shokëve të tij të skuadrës pas rikuperimit nga gastroenteriti, por ai nuk është plotësisht në formë dhe nuk do të hyjë në skuadër. Hazard gjithashtu mungoi në dy ndeshjet e fundit larg Granada dhe Sheriff Tiraspol për shkak të problemit të stomakut, që do të thotë se ai ende nuk është paraqitur për Los Blancos që nga kthimi i tij nga detyra ndërkombëtare. Ish-sulmuesi i Chelseat luajti 63 minuta kundër Estonisë, por pasi Belgjika siguroi kualifikimin në Kupën e Botës 2022, trajneri Roberto Martinez vendosi të pushonte lojtarin e tij kundër Uellsit. Hazard u kthye në Madrid për të stërvitur nën drejtimin e Ancelottit përpara ndeshjes së Granadës, por trajneri italian nuk ishte në gjendje ta thërriste atë për shkak të problemit të sipërpërmendur të stomakut.

“Unë nuk jam në kokën e tij, por ajo që shoh është se ai është një lojtar që ka pasur fat të keq dhe dëshiron të kthehet për të bërë më të mirën për këtë ekip”, tha Ancelotti gjatë konferencës për shtyp të së shtunës para ndeshjes.Ai gjithmonë ka pasur ëndrrën për të luajtur për Real Madridin. Gjëja e rëndësishme është që në këto momente është të qëndrojë atje. Nëse doni diçka, gjithçka do të funksionojë dhe ai po bën gjithçka që mundet.

Hazard ka luajtur vetëm 66 minuta futboll në Ligën e Kampionëve deri më tani këtë sezon, me Vinicius Junior që u vendos në krahun e majtë të sulmit për shkak të fillimit të tij të mrekullueshëm të sezonit, pasi sulmuesi belg po përpiqet të marrë kohë për të luajtur.Para pushimit ndërkombëtar, Hazard luajti shtatë minuta kundër Rayo Vallecano, gjashtë kundër Elche dhe 21 kundër Osasuna, ndërsa ai nuk u paraqit në El Clasico kundër Barcelonës./h.ll/


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *