Arrestohen këngëtarët shqiptarë në një “Bajram party”, në Zvicër

0
Shpërndaje lajmin

Gjatë një inspektimi të madh të bërë nga policia në një festë shqiptare në Buchs (ZH) të shtunën e kaluar, policia kantonale ka arrestuar shtatë persona, duke përfshirë disa yje muzike. Ata morën një urdhër penal, ndër të tjera për shkelje të ligjeve të emigracionit dhe armëve.
Yjet e njohur shqiptarë ishin planifikuar të performonin atë mbrëmje në klubin Boleros në Dällikerstrasse me rastin e festës së Bajramit, transmeton albinfo.ch. Por, disa prej tyre nuk kishin leje pune.
Bastisjen e ka konfirmuar edhe Policia Kantonale e Cyrihut. Sipas zëdhënësit Roger Bonetti, janë arrestuar gjithsej pesë burra dhe dy gra. “Të gjithë vijnë nga Shqipëria apo Kosova”, thotë Bonetti.
Sipas informacioneve nga portali kosovar Insajderi, të cilit i referohet blick.ch., bëhet fjalë për këngëtarët Sinan Vllasaliu, Soni Malaj, Eugena Aliu dhe reperin Don Phenom.
Operacioni në Buchs u zhvillua si pjesë e një operacioni në shkallë të gjerë gjatë dy fundjavave të fundit në disa rrethe të kantonit të Cyrihut, përcjell albinfo.ch. Sipas një deklarate të lëshuar të martën, policia ka kontrolluar gjithsej 13 klube, menaxherët, punonjësit dhe mysafirët e tyre.
Policia gjatë operacionit në fjalë ka arrestuar 47 persona, kryesisht për shkelje të ligjit për të huajt dhe integrimin. Në disa lokale, policët kanë sekuestruar pistoleta, municione, një pistoletë bosh dhe një shkop bejsbolli. Janë raportuar 70 persona.
Edhe në bastisjen e bërë në Buchs janë gjetur armë. Siç shpjegon zëdhënësi i policisë Bonetti, të arrestuarit atje akuzohen, ndër të tjera, për shkelje të ligjit për të huajt dhe shkelje të ligjit për armët.
“Të gjithë të arrestuarit u raportuan dhe shumica kanë marrë një njoftim penal nga prokurori publik,” thotë Bonetti. Tani ata janë sërish të lirë. Në asnjë rast nuk është caktuar paraburgimi.
Një javë më parë, këngëtarja turbo-folk boshnjake-serbe Seka Aleksić (42) qe arrestuar në një koncert në Schlieren ZH. Arsyeja për të ishte edhe mungesa e lejes së punës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *