Arrestohet gruaja e El Chapo

Share

Emma Coronel Aispuro, 31 vjeç, u mbajt në Aeroportin Ndërkombëtar Dulles në Virxhinia dhe pritet të paraqitet në gjykatën federale më vonë, tha Departamenti i Drejtësisë në SHBA.

Ajo është akuzuar për shpërndarjen e kokainës, metametafinës, heroinës dhe marihunës në SHBA, si dhe besohet se ka ndihmuar burrin e saj që të arratiset nga burgu i Meksikës përmes një tuneli sekret në vitin 2015, transmeton portal arbresh.info

el3 640x360 1

Joaquin “El Chapo” Guzman dikur ishte zoti më i fuqishëm i drogës në Meksikë, me kartelin e tij Sinaloa përgjegjës për kontrabandën e maleve të kokainës dhe drogave të tjera në SH.B.A. gjatë karrierës së tij 25-vjeçare kriminale.

Ai ishte arratisur për herë të parë nga një burg meksikan në 2001, duke bërë që autoritetet të zhvillonin një kërkim 13-vjeçar për të para se të riburgosej.

el1 640x360 1

Arratisja e dytë ndodhi në vitin 2015, ndërsa dyshet se gruaja e tij ishte koka e planit.

Komploti përfshinte blerjen e një pjese të tokës afër burgut, si dhe armë zjarri dhe një kamion të blinduar dhe kontrabandimin e zotit të drogës një orë GPS në mënyrë që aleatët e tij të “mund të përcaktonin vendndodhjen e tij të saktë në mënyrë që të ndërtonin tunelin me një pikë hyrje të arritshme për atë “, thonë gazetat e gjykatës.

Gruaja e Guzman punoi së bashku me djemë e tij për të ndihmuar në arratisjen e tij, ndërsa bashkë me ta ishte edhe një bashkëpunëtor i cili tani po bashkëpunon me qeverinë amerikane.

el2 640x360 1

Guzman është dënuar me burg të përjetshëm në vitin 2019.

Coronel Aispuro kishte marrë pjesë rregullisht në gjyqin e burrit të saj.

Ajo mbetet në paraburgim dhe nuk është ende e qartë nëse ajo ka një avokat i cili mund të komentojë mbi akuzat./arbresh.info/


Share

Komente