Austria do të bëjë shtatë milionë teste COVID-19

Share

photo 1561328399 f94d2ce78679

Qeveria austriake tha të premten se kishte urdhëruar shtatë milionë teste si pjesë e një makine testimi masiv të koronavirusit, me mësuesit dhe oficerët e policisë, të parët në radhë për t’i marrë ato.

Rreth 200,000 mësues dhe punëtorë të kopshteve do të testohen gjatë fundjavës së 5 dhe 6 dhjetorit, pasi bllokimi i dytë i koronavirusit të Austrisë do të përfundojë, sipas një deklarate për shtyp të qeverisë austriake, shkruan thelocal.at, përcjell albinfo.at

Më 7 dhe 8 dhjetor, rreth 400,000 oficerë policie do të testohen. Gjithashtu në javën e parë të dhjetorit, banorët në rrethe me shifra të larta të rastit të koronavirusit do të testohen, megjithëse këto ende nuk janë zgjedhur.

Dy valë testimi për popullatën e përgjithshme planifikohen më pas për javën para Krishtlindjes dhe në fillim të Vitit të Ri. Programi do të kryhet duke përdorur shtatë milionë teste të porositura nga Siemens dhe Roche. Qeveria austriake tha se testet që ajo kishte porositur konsideroheshin si “më të besueshmet në dispozicion në treg” nga autoritetet shëndetësore, përcjell tutje albinfo.at

The post Austria do të bëjë shtatë milionë teste COVID-19 appeared first on Albinfo.


Share

Komente