Bandat terrorizojnë Haitin, banorët largohen nga shtëpitë e tyre

0
Shpërndaje lajmin

Në këmbë, me motoçikleta ose në makina, mijëra banorë, me çanta dhe valixhe, u larguan nga një lagje e kryeqytetit të Haitit , Port-au-Prince, të marten.
Port -au-Prince u sulmua nga një bandë, siç raportohet nga një gazetar i AFP.
“Jetojmë në një situatë jashtëzakonisht të vështirë. Nuk e di as ku po shkoj. U detyrova të largohesha nga shtëpia ime”, tha Eli Deriska, një banore e lagjes Carrefour-Fay, në pjesën jugore të kryeqytetit Haitian.
Kjo lagje, si shumë të tjera në Haiti, është subjekt i sulmeve të shpeshta nga një bandë e udhëhequr nga Renel Destina, e njohur gjithashtu si Ti Lapli dhe e kërkuar nga Policia Federale e SHBA (FBI).
“Ata plaçkitën dhe dogjën shtëpitë dhe vranë shumë”, tha Deriska. Autoritetet nuk bënë asgjë për të na shpëtuar.
Autoritetet Haitiane konfirmuan të hënën se shtëpitë u dogjën. Ata gjithashtu raportuan se ishin të informuar për viktima.
Të paktën 3,120 njerëz u larguan nga vendi, sipas një raporti të përkohshëm nga drejtoria e mbrojtjes civile të Haitit. Ky numër mund të vazhdojë të rritet, sipas një burimi të AFP.
Një ditë më parë banorët protestuan kundër pasigurisë dhe policia ndërhyri për të vendosur rendin.Për disa vite, Haiti mbetet i zhytur në një krizë shumëdimensionale, ekonomike, politike dhe të sigurisë, e cila lehtësoi zgjerimin territorial të bandave.
Bandat e armatosura rëndë tani besohet se kontrollojnë rreth 80% të kryeqytetit Haitian dhe krimet e dhunshme janë një dukuri e përditshme.
/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *