Bastet që shkelin ligjin në stadiumet e futbollit zviceran 

0
Shpërndaje lajmin

Sipas raportimeve të mediave zvicerane të publikuara të dielën, ‘Skautët’ drejtojnë baste që shkelin ligjin në stadiumet e futbollit zviceran.
Bastet e drejtpërdrejta po zhvillohen në ndeshjet e futbollit të ligës amatore që mund të përfshijnë lojtarë nën moshën 18 vjeç, transmeton albinfo.ch.
Kjo është e ndaluar në Zvicër.
Sipas gazetave zvicerane Le Matin Dimanche dhe SonntagsZeitung, rrathët e futbollit janë të shqetësuar në lidhje me lëvizjet dhe marrëveshjet e mundshme që lejojnë këto baste.
Federata Zvicerane e Futbollit ka bërë thirrje që të monitorohen ndeshjet në ligën e dytë ndërrajonale, kampionatin U19 dhe LNB për femra. Për të ndaluar një “skaut”, duhet të bëhet një ankesë. Nëse dënohen, ata mund të përballen me një gjobë deri në 100,000 CHF (113,628 dollarë dhe deri në tre vjet burgim, ose pesë vjet nëse veprojnë në cilësi tregtare.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *