December 8, 2021

Bazeli i mirë, por edhe i shtrenjtë: Ja disa karakteristika për qytetin ku mund të gjeni punë

Shpërndaje lajmin

Bazeli është një nga qytetet më të fuqishme ekonomike të Zvicrës, i cili mund të jetë një bekim dhe një mallkim.

Një pasojë e tregut të fortë të punës dhe fuqisë ekonomike të Bazelit është se qyteti është bërë një vend tepër i shtrenjtë për të jetuar, me qiratë që tejkalojnë ato të shumë pjesëve të tjera të vendit, shkruan The Local, përcjell albinfo.ch. 

Megjithatë, një opsion është udhëtimi. Me madhësinë relativisht të vogël të Zvicrës dhe infrastrukturën e fortë të transportit publik, për të mos përmendur rrugët dhe autostradat, një opsion është të jetosh në disa nga qytetet dhe qytezat përreth Bazelit dhe të udhëtosh në qytet për punë. 

Udhëtimi nga qytetet dhe fshatrat përreth është i popullarizuar në Bazel, me dhjetëra mijëra që udhëtojnë nga Zvicra, Gjermania dhe Franca çdo ditë. 

Ndikimi i pandemisë, me bizneset që shpesh inkurajojnë punonjësit e tyre të punojnë nga shtëpia ka shërbyer vetëm për të inkurajuar popullaritetin e largimit nga qyteti. 

Përveç kostove më të ulëta të qirasë ose strehimit, të jetosh larg Bazelit gjithashtu zakonisht do të thotë se mund të kesh pak më shumë hapësirë dhe mund të shijosh fshatin zviceran, i cili është veçanërisht i popullarizuar për familjet. 

Nga udhëtimi ndërkufitar deri te gjetja e vendeve për të jetuar në Zvicër, këtu janë disa nga opsionet më të mira kur bëhet fjalë për udhëtimin për në punë në Bazel, përcjell tutje albinfo.ch. 

Udhëtimi për në Bazel 

Qyteti i Bazelit është kantoni më i vogël i Zvicrës për kilometra katrorë, që do të thotë se kalimi i kufijve kantonal është edhe më i mundshëm. 

Të jetosh në kantonin fqinj të Bazelit është një opsion popullor, ashtu si edhe të jetosh më larg. 

Një opsion i tillë është qyteti më i njohur i udhëtarëve në Zvicër, Olten i cili ndodhet jo vetëm 30 minuta nga Bazeli në një qendër transporti publik, por është gjithashtu në të njëjtën distancë nga Cyrihu, Berna dhe disa qytete të tjera të rëndësishme zvicerane. 

Një tjetër opsion është udhëtimi ndërkufitar, me Bazelin që ndan një kufi me Francën dhe Gjermaninë. 

Rreth 37,000 njerëz kalojnë kufirin për të punuar në Bazel çdo ditë nga secili prej këtyre dy vendeve, duke e bërë atë një nga qendrat më të njohura të punëtorëve ndërkufitar të Zvicrës, përcjell tutje albinfo.ch. 

Një avantazh tjetër i të jetuarit në Francë ose Gjermani mund të jenë kostot më të ulëta të jetesës, veçanërisht në lidhje me qiratë dhe sendet ushqimore etj, edhe pse nëse paguani tatimin në cilindo nga këto vende, ka të ngjarë të jetë më i lartë.

Së fundi, vendet e punës në Zvicër janë relativisht mbështetëse për udhëtimet dhe punën ndërkufitare, të paktën pjesërisht sepse nuk kanë zgjidhje. Kjo do të thotë se punët dhe ngjarjet sociale shpesh organizohen në një mënyrë që merr parasysh udhëtarët. 

Një gjë për t’u mbajtur parasysh, dhe që është një ankth i vazhdueshëm i shumë lexuesve vendas, është trafiku në Bazel, i cili është vlerësuar nga lexuesit si gjithçka, nga “tronditëse” në “të tmerrshme”. 

Bazeli mbetet një qytet i vogël, piktoresk me një qytet të vjetër qendror, por ka përjetuar rritje ekonomike dramatike, që do të thotë se mund të luftojë në kohët e pikut. Prandaj, kur zgjidhni një vend, kini parasysh transportin publik. 

St Luis 

Jo vetëm një shenjë argëtuese për të bërë një fotografi për amerikanët e përmalluar, St Louis është një qytet i njohur për udhëtarët që ndodhet në Francë. 

E vendosur vetëm tetë minuta larg Bazelit, St Louis ka një popullsi prej rreth 20,000, shumë prej të cilëve punojnë në Bazel dhe kalojnë kufirin çdo ditë. 

Afërsia dhe përqindja e lartë e punëtorëve ndërkufitarë do të thotë se ka rreth 50 trena në ditë nga St Louis në Bazel, me të njëjtin numër që shkon prapa. 

Apartamentet standarde në St Louis do të kushtojnë diku nga 700 € në 1,500 € në muaj, me më shumë hapësirë dhe dhoma për dollarin tuaj sesa në Bazel. 

Megjithatë, ndryshe nga disa nga qytetet zvicerane të përmendura më lart, St Louis nuk ka një shkollë angleze ose ndërkombëtare. Megjithatë ka disa opsione private në afërsi relativisht të ngushtë. 

Si një bonus i lehtë shtesë, duhet të jetë një ndjenjë e këndshme të dish se mund të bërtasësh “Hellooooo St Louis!” kur ktheheni në shtëpi nga puna në mbrëmje, çdo mbrëmje, megjithëse kini parasysh se kjo shaka ka një tendencë për t’u vjetëruar. 

Colmar 

Rreth një orë larg Baselit ndodhet fshati francez Colmar, i vendosur në rajonin e Alsas të Francës. Ekzistojnë gjithashtu një sërë shërbimesh treni më të shpejtë që zgjasin rreth 45 minuta. 

Ka afërsisht 60 trena që shkojnë për dhe nga Bazeli çdo ditë.

Përveç se është afër St Louis, Colmar është tepër i bukur dhe paqësor, me shtëpitë e tij prej druri me kashtë që i japin nofkën Venecia e Vogël. 

Është pak më e madhe se St Louis, me rreth 70,000 banorë. Si pasojë e kësaj është një skenë më e mirë gastronomike e cila tregon më të mirën e gatimit francez, së bashku me opsionet shtesë kulturore. 

Colmar ofron disa opsione me kosto tepër efektive për qira, me dhjetëra apartamente me tre dhoma nën 1000 euro në muaj. 

Ashtu si St Louis, aktualisht nuk ka asnjë mundësi shkolle ndërkombëtare në Colmar, kështu që mund t’ju duhet t’i dërgoni fëmijët tuaj në shkolla ndërkombëtare në Bazel, përveç nëse dëshironi t’i vendosni në shkollë private në Francë. 

Fshati i bukur francez i Colmar është më pak se një orë nga Bazel, përcjell tutje albinfo.ch. 

Lörrach 

Pikërisht në kufirin zviceran është qyteti gjerman i Lörrach, i cili është një favorit i dukshëm për udhëtarët e Bazelit. Rreth 21,000 njerëz udhëtojnë nga rajoni i Lörrach në Zvicër çdo ditë, 5,200 që vijnë nga vetë qyteti. 

Ndërsa rreth një e katërta e banorëve të Lörrach udhëtojnë për në Zvicër për punë, kjo rritet në 36 për qind në Inzlingen. 

Udhëtimi nga Lörrach në Bazel zgjat rreth 20 minuta me makinë (trafiku në pritje), 30 minuta me transport publik ose 35 minuta nëse vendosni të biçikletoni. 

Ndërsa taksat janë më të larta në Gjermani, banorët e Lörrach dhe rrethinat raportojnë shërbime më të mira për kujdesin e fëmijëve, akses më të lehtë në shkolla dhe supermarkete, restorante më të lira etj. 

Marrja me qira është gjithashtu më e lirë, me apartamente mesatarisht nga 900 deri në 1,500 euro në muaj. 

Megjithatë, një gjë që duhet mbajtur parasysh është se disa bashki në rajon kanë ndërmarrë veprime kundër udhëtarëve ndërkufitarë për shkak të frikës nga rritja e qirave, duke vendosur kufizime se kush mund të jetojë atje. 

Shumë prej tyre në praktikë janë të vështira për t’u zbatuar, por ia vlen të mbani parasysh përpara se të lëvizni. 

Liesthal 

Ndërsa udhëtimi ndërkufitar është jashtëzakonisht i popullarizuar në Bazel, ka gjithashtu disa opsione në Zvicër që ia vlen të merren parasysh. 

Liesthal, i vendosur në kantonin fqinj të vendit të Bazelit, është dhjetë minuta nga Bazel me trenin e shpejtë. 

Qiratë në Liesthal janë shumë më të lira se Bazel, megjithëse është ende Zvicër, kështu që qiratë, dhe kostot e tjera të jetesës, ka të ngjarë të jenë shumë më të larta se në Gjermani ose Francë. 

Çmimet për studiot dhe apartamentet me një dhomë janë rreth 1,000 CHF, ndërsa një vend me tre dhoma gjumi do t’ju japë 1,600 CHF në muaj. 

Një studim i bërë në vitin 2000 tregoi se rreth një e treta e banorëve të Liesthal udhëtonin jashtë qytetit për punë, megjithëse vini re se kjo ishte bërë 20 vjet më parë dhe nuk ka asnjë tregues specifik se sa nga ata njerëz shkuan në Bazel. 

Olten 

Asnjë diskutim i udhëtimit në Zvicër nuk do të ishte i plotë pa përmendur Oltenin, qytetin e vërtetë të udhëtarëve të Zvicrës. 

Olten ndodhet brenda gjysmë ore nga Cyrihu, Bernë, Bazel dhe Luzern. Si një qendër qendrore hekurudhore dhe me qira shumë më të ulëta se secili prej këtyre qyteteve, ai e ka çimentuar veten si qyteti i vërtetë i udhëtarëve të Zvicrës. 

Biografia zyrtare e qytetit në Twitter krenohet me “banorë miqësorë dhe të pakomplikuar” që jetojnë në një qytet që “shpesh është i nënvlerësuar” si një vend për të jetuar dhe punuar. 

Një tabelë që thotë “udhëtarët e zgjuar jetojnë në Olten”.  

Qyteti mburret se 80 për qind e Zvicrës është më pak se një orë larg. 

Qiratë në Olten janë afërsisht të njëjta me mesataren zvicerane, ose rreth 1,330 CHF për një apartament me dy deri në tre dhoma gjumi, shumë më lirë se në Bazel. 

Edhe pse shifrat janë një dekadë të vjetër, rreth një e treta e punëtorëve që jetojnë në kanton udhëtojnë për në punë. 

 


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *