January 13, 2022

BE premton se do të strehojë 40 mijë afganë

Shpërndaje lajmin

Gjermania dhe 14 vende të tjera të BE-së janë zotuar të mirëpresin rreth 40 000 njerëz nga Afganistani, deklaroi komisionerja evropiane për Çështjet e Brendshme, Ylva Johansson, pas një takimi të ministrave të Brendshëm të BE-së.

“15 vende anëtare të BE-së janë zotuar të ofrojnë mbrojtje për gati 40 000 afganë. Kjo, së bashku me masat më të mira për të trajtuar migracionin e parregullt, është mënyra se si ne ecim përpara me migracionin”, shkroi Johansson në Twitter.

Sipas një letre nga Johansson drejtuar ministrave të Brendshëm të përfshirë, vetëm Gjermania është gati të mirëpresë 25 000 refugjatë nga Afganistani.

Sipas Komisionit të BE-së, 15 vendet anëtare kanë evakuuar tashmë rreth 28 000 njerëz nga Afganistani në muajt e fundit.

40 000 të përmendur tani janë persona shtesë të zhvendosur.

Pasi talebanët erdhën në pushtet në fund të gushtit, shtetet e BE-së vendosën të mos marrin angazhime konkrete për pranimin e njerëzve nga Afganistani për momentin për të shmangur krijimin e stimujve për emigracionin e paligjshëm, transmeton Dpa, përcjell Albinfo.ch.

Situata aktuale në Afganistan është dramatike.

Vendi po vuan nga një nga thatësirat më të këqija në dy dekadat e fundit.

Ekonomia u godit para ardhjes së talebanëve në pushtet dhe tani është në rënie të lirë.

 


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *