Berset: Presidenca zvicerane e KS të OKB-së funksionon mirë

0
Shpërndaje lajmin

Zvicra aktualisht kryeson Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, për herë të parë që kur u bë anëtare e plotë e OKB-së në vitin 2002.
“Ajo funksionon mirë”, deklaroi presidenti zviceran Alain Berset, i cili ndodhet në Nju Jork për bisedime, raporton swi, përcjell Albinfo.ch.
“Prania e Zvicrës në Këshillin e Sigurimit është e vetëkuptueshme,” tha Berset për agjencinë e lajmeve Keystone-SDA të martën. Kjo lejon një “qasje të ndryshme” në bisedime, deklaroi ai.
Berset është në Nju Jork këtë javë për të drejtuar diskutime të ndryshme gjatë presidencës njëmujore të Zvicrës.
Të martën, ai drejtoi një debat të Këshillit të Sigurimit për mbrojtjen e civilëve në konflikt të armatosur – një nga katër prioritetet tematike Lidhja e jashtme për mandatin dyvjeçar të Zvicrës si anëtare jo e përhershme e këshillit.
Komuniteti ndërkombëtar ka për detyrë të mbrojë civilët gjatë konfliktit, këmbënguli Berset. “Ne kemi instrumentet, nevoja për të vepruar është e njohur dhe drejtimi në të cilin duhet të shkojmë njihet,” u tha ai gazetarëve në Nju Jork.
Por ajo që mungon është një angazhim më i madh politik, shtoi ai.
Presidenti zviceran bëri thirrje për një reduktim të përdorimit të armëve në zonat shumë të populluara, përmirësim të garancive për civilët nëse operacionet e paqes të OKB-së përfundojnë dhe akses më të madh humanitar.
Gjatë debatit, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres kujtoi se mbi nëntë në dhjetë viktima të sulmeve ushtarake në zonat urbane janë civilë. Ai i bëri thirrje “çdo qeverie, çdo grupi të armatosur dhe çdo luftëtari” të respektojë mandatin e Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq (ICRC) me qendër në Gjenevë.
Mirjana Spoljaric, presidente e KNKK-së, iu drejtua gjithashtu këshillit, duke vënë në dukje se numri i konflikteve jondërkombëtare ishte trefishuar në 20 vjet. Ajo bëri thirrje për mbrojtje më të madhe të civilëve dhe infrastrukturës, parandalimin e pasigurisë ushqimore dhe garantimin e aksesit humanitar. “Mbrojtja e civilëve do të thotë mbrojtje për të gjithë,” tha ajo./Albinfo.ch/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *