Beteja për jugun, Ukraina rimerr kontrollin në një zonë të Khersonit

Shpërndaje lajmin

Ukraina deklaron se ka rimarrë fshatin Ivanivka në rajonin jugor të Khersonit të pushtuar nga Rusia. Lajmi është bërë me dije nga një brigadë këmbësorie ukrainase në Facebook.
“E vetmja gjë që ka mbetur nga pushtuesit rusë në Ivanivka janë kujtimet e tmerrshme dhe pajisjet ushtarake ‘të vdekura”,  thuhet në deklaratë.
Ndërkaq, Ukraina po përgatit ofensivën për të rimarrë jugun, ndërkohë që janë bërë gati 1 milion ushtarë, të armatosur rëndë nga Perëndimi. /

Leave a Reply

Your email address will not be published.