Biden kërkon të “gjallërojë” marrëdhëniet SHBA-Kanada

Share

Presidenti Joe Biden do të mbajë një takim virtual me Kryeministrin Kanadez Justin Trudeau të martën – takimi i tij i parë dypalësh – përqendruar në përgjigjen ndaj COVID-19, bashkëpunimin ekonomik dhe interesa të tjerë të përbashkët midis dy aleatëve të ngushtë.

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki tha se ajo pret që Biden të nxjerrë në pah “partneritetin e fortë dhe të thellë midis Shteteve të Bashkuara dhe Kanadasë si fqinjët, miqtë dhe aleatët e NATO-s”.

Trudeau ishte udhëheqësi i parë i huaj që uroi Biden për fitoren e tij në zgjedhje, dhe ndoshta nuk është çudi, shkruan USAToday.

Marrëdhënia SHBA-Kanada ishte thellësisht e tensionuar gjatë administratës Trump, me tensione që rriteshin mbi tregtinë dhe kalonin në fyerje personale. Ish Presidenti Donald Trump i zhvlerësoi Kanadezët si një bandë mashtruesish tregtar dhe ai tallej pa mëshirë me Trudeau si “shumë i pandershëm dhe i dobët”.

Megjithëse administrata Trump përfundimisht falsifikoi një marrëveshje të re tregtare me Kanadanë dhe Meksikën, marrëdhënia Trump-Trudeau mbeti e dobët. Në 2019, u shfaq një video virale në të cilën Kryeministri Kanadez dhe liderë të tjerë botërorë ishin dëgjuar duke qeshur me shpenzimet e Trump gjatë një samiti të NATO-s. Trump u përgjigj duke e quajtur Trudeau “me dy fytyra”.

Në të kundërt, takimi i së martës midis Biden dhe Trump pritet të jetë i mbushur me mirësi diplomatike dhe një kthim në normalitet, transmeton arbresh.info.

Shtëpia e Bardhë tha se të dy udhëheqësit do të njoftojnë fillimin e “një ministri të nivelit të lartë të klimës” dhe do të angazhohen “për të rritur shkallën dhe shpejtësinë e veprimit drejt qëllimit të emisioneve zero deri në 2050.”

Kjo nuk do të thotë që nuk do të ketë fusha të mosmarrëveshjes.

Në ditën e tij të parë në detyrë, Biden anuloi lejen për tubacionin Keystone XL, një projekt për të lëvizur naftë të rëndë bruto nga Kanadaja në Gjirin e Meksikës, duke shfuqizuar miratimin e Trump për një projekt të kritikuar për shumë kohë nga ambientalistët.

Trudeau shprehu “zhgënjim” me vendimin, tha zyra e kryeministrit pas njoftimit të Biden. Nuk është e qartë nëse Trudeau do të kërkojë të rishikojë çështjen Keystone në takimin e së martës, por zyrtari i administratës tha se Biden do të qëndrojë prapa vendimit të tij.

Shtetet e Bashkuara dhe Kanada kanë shijuar prej kohësh marrëdhënie të ngrohta, të lidhura nga një kufi i përbashkët që shtrihet 5,525 milje, së bashku me lidhjet e gjera tregtare dhe investuese./arbresh.info/


Share

Komente