Bisedimet për ushqimin e kripur deshtojnë në Zvicër

Shpërndaje lajmin

Bisedimet e fundit midis qeverisë zvicerane dhe prodhuesve dhe shitësve të ushqimit si Coop dhe Migros për të reduktuar sasinë e kripës në ushqimet e përpunuara kanë dështuar. Por, firmat janë të përgatitura të vendosin 10% më pak sheqer në pije joalkoolike, pije qumështi dhe gjizë.
Negociatat gjatë muajve të fundit, pjesë e “Deklaratës së Milanit”, dështuan pasi objektivat e propozuara për reduktimin e kripës nuk mbështeten nga industria, tha një zëdhënës i Zyrës Federale të Sigurisë Ushqimore dhe Veterinarisë (FSVO) të dielën për agjencinë e lajmeve Keystone-SDA, duke konfirmuar një raport të Sonntagszeitung.
Reduktimi i marrjes së kripës ul presionin e gjakut dhe përmirëson shëndetin e zemrës, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), përcjell albinfo.ch

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *