Bitcoin bie 17%

Share

Bitcoin ra 17% të martën, ndërsa investitorët u nervozuan në vlerësimet e larta.

Kriptovaluta më e madhe në botë pësoi rënien e saj më të madhe ditore në një muaj, duke rënë në rreth $ 45,000. Bitcoin u ul për herë të fundit 11.3% në 09:39 GMT.

Bitcoin arriti rekordin më të lartë prej 58,354 $ të dielën – dhe megjithëse ka rënie ditëve të fundit bitcoin mbetet rreth 60% më e lartë nga fillimi i këtij viti, shkruan Reuters.

Ether, kriptomonedha e dytë më e madhe në botë – shpesh lëviz së bashku me bitcoin – gjithashtu ra me më shumë se 17% dhe u ble për herë të fundit 1,461 $, pothuajse 30% nga kulmi rekord i javës së kaluar.

Një investim prej 1.5 miliardë dollarësh në kriptovalutë nga prodhuesi i makinave elektrike Tesla këtë muaj ka ndihmuar në rritjen e bitcoin mbi 50,000 dollarë, transmeton arbresh.info.

Kritikët thonë se paqëndrueshmëria e lartë e kriptomonedhës është ndër arsyet që ajo deri më tani nuk ka arritur të fitojë tërheqje të përhapur si mjet pagese.

“Për shkak se ne kemi kaq shumë mungesë në baza, janë figurat e mëdha që kanë provuar të jenë pika mbështetjeje dhe rezistence”, tha Michael McCarthy, strateg kryesor në brokerimin CMC Markets në Sidnei.

“50,000, 40,000 dhe 30,000 $ janë nivelet kryesore të grafikut për momentin. Nëse e shohim se po shkon deri në 50,000 dollarë, shitja mund të përshpejtohet”./arbresh.info.


Share

Komente