Bombardimet ruse në spital, Zelensky nxjerr pamjet: Njerëz, fëmijë janë nën rrënojat (VIDEO)

Shpërndaje lajmin

Ushtria ruse ka bombarduar me sulm ajror një spital në qytetin juglindor të Mariupolit.
Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka postuar në Tëitter pamjet nga incidenti, të cilin ai e përshkroi si një “goditje të drejtpërdrejtë”. Nga pamjet duket dhoma të shkatërruara përgjatë një korridori në ndërtesë.
“Njerëz, fëmijë janë nën rrënojat. Mizori! Edhe sa kohë do të jetë bota një bashkëpunëtor që injoron terrorin?” shkruan ai.

Mariupol. Direct strike of Russian troops at the maternity hospital. People, children are under the wreckage. Atrocity! How much longer will the world be an accomplice ignoring terror? Close the sky right now! Stop the killings! You have power but you seem to be losing humanity. pic.twitter.com/FoaNdbKH5k
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) March 9, 2022

Zelensky kërkoi një zonë të ndaluar fluturimi mbi vend për të ndaluar fluturimin e avionëve rusë – diçka që SHBA dhe vendet e tjera të NATO-s e kanë përjashtuar.
“Mbyllni qiellin tani! Ndaloni vrasjet! Ju keni fuqi, por duket se po e humbni njerëzimin,” kërkoi ai.
Këshilli i qytetit tha se greva kishte shkatërruar një maternitet dhe një repart për fëmijë.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published.