“Borrell me plan të gatshëm”, Kurti: U refuzova nga Lajçak dhe nga Vuçiç

0
Shpërndaje lajmin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe zëvendësi i tij, Besnik Bislimi në një konferencë për mediat kanë dhënë detaje në lidhje me takimin e së enjtes mes tij dhe Vuçiç në Bruksel.
Kurti shprehet se Borrell dhe Vuçiç kishin planifikuar çdo gjë dhe atij nuk I është dhënë asnjë dokument propozimi nga kreu i shtetit serb.
“Serbia ka sjellë propozimin e saj dhe unë insistova që ta shihja atë dokument, propozimi im ishte para ndërsa i Serbisë nuk mu dha,. Pas insistimeve në fund të takimit mu soll një dokument  dhe mbledhja përfundoi aty dhe paralajmëroi atë që ndodhi një orë më parë, paralajmërimet e Vuçiç I dëgjova dhe në konferencën e Borrell.
Një pretendim i tillë i Lajçak ishte i pavërtetë, dokumenti ishte dorëzuar para marrëveshjes së Ohrit, mosjelljen e një propozimi për marrëveshje bazike, Lajcak një gjë të tillë e kishte fshehur. Lajçak dhe Vuçiç duket sikur kanë qenë të dakorduar që të bëjnë një plan që marrëveshja të zbatohet në plotëni ose nëse zbatohet një pjesë e marrëveshjes.
Ndërmjetësi në media tha se Kurti nuk kishte pranuar dokumentin e propozuar të tij dhe Vuçiç po, kjo është një gjë e pavërtetë. Dokumenti që më është propozuar ishte i datës 19 korrik dhe ishte refuzuar që në atë takim dhe nuk  e kuptoj katraurën e Lajçak”, ka thënë ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *