Botërori në Katar, më pak tifozë zviceranë

Shpërndaje lajmin

Vetëm pak ditë kanë mbetur para fillimit të Kupës së Botës në Katar, kërkesa nga tifozët zviceranë është më e ulët se turnetë e tjera.
Shumë thonë se po qëndrojnë larg në shenjë proteste ndaj të dhënave të të drejtave të njeriut në vendin e Lindjes së Mesme.
René Aeschbacher, i cili drejton një kompani turistike në Bernë, i tha gazetës Blick se ai ka pasur shumë pak rezervime për Kupën e Botës.
Shitjet zyrtare thuhet se janë rreth 20% më pak në krahasim me garat e mëparshme, përcjell albinfo.ch.
Supertifozi zviceran, Luca Loutenbach, i cili u bë i famshëm gjatë Euros për mbështetjen e tij të pasionuar – thotë se nuk do të shkojë pasi është kundër vlerave të tij.
Dhënia e turneut në Katar ka qenë e diskutueshme që nga fillimi. Autoritetet e vendit janë kritikuar për kushtet çnjerëzore të punës, si dhe për qëndrimin e saj ndaj homoseksualëve dhe grave.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *