Britania e Madhe: Izraeli po ndërmarr veprime për të siguruar stabilitetin dhe sigurinë e vet

0
Shpërndaje lajmin

Ministri i Jashtëm britanik, James Cleverly deklaroi se thirrjet për një armëpushim në Gaza ishin të kuptueshme.
Mbretëria e Bashkuar ka mbështetur luftën e Izraelit dhe nuk ka bërë thirrje për një armëpushim vetë, pavarësisht presionit të fortë ndërkombëtar, shkruan The Guardian.
“Epo, ajo që kemi thënë, është se thirrja për një armëpushim është e kuptueshme,” tha Cleverly gjatë një vizite në Riad, ku takoi Ministrin e Jashtëm saudit, Princin Faisal bin Farhan Al Saud.
“Por ajo që ne gjithashtu njohim është se Izraeli po ndërmerr veprime për të siguruar stabilitetin dhe sigurinë e vet. Natyrisht, ne duam ta shohim këtë situatë të tmerrshme të zgjidhet sa më shpejt të jetë e mundur. Sfida e menjëhershme janë nevojat humanitare të popullit të Gazës”, shtoi ai./

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *