Bytyqi: Kam ambicie për president, mund të jem kandidati konsensual

0
Shpërndaje lajmin

Zv.kryeministri Fatmir Bytyqi zbuloi se ka ambicie të bëhet president, përcjell albinfo.ch.
Në intervistë për Alsat, Bytyqi tha se ai mund të jetë kandidati konsensual. Bytyqi, i cili mban gjithashtu edhe postin e nënkryetarit të LSDM-së, tha se një numër i konsiderueshëm i degëve të partisë e kanë nominuar atë për kandidat për president.
“Unë po e bëj publike që kam marrë nominim nga disa degë të partisë, sepse dihet publikisht se LSDM-ja është njëra nga  partitë që ka shtrirjen më të gjerë në vend. Kemi 80 degë partiake në vend. Kam marrë nominim nga një numër i konsiderueshëm i degëve nga LSDM-ja. Tani vijon procesi i konsultimeve dhe kjo duhet të mbarojë me kongresin. Nëse kërkohet një kandidat konsensual siç jam unë, do e kisha pranuar një ofertë të tillë. Kurse nëse duhet të bëjmë kompromise të tjera dhe të gjejmë konsensualitet diku tjetër, jam i gatshëm që t’i ofroj dorën gjithkujt që mendon se shtetin duhet të dërgojë atje dhe punojmë për të njëjtin vizion”, theksoi Fatmir Bytyqi, zv.kryeministër dhe nënkryetar i LSDM-së.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *