Çfarë do të thotë fjala Halloween dhe pse festohet çdo vit më 31 tetor

0
Shpërndaje lajmin

Tetori, konkretisht në vendet anglo-saksone, do të thotë: Halloween, përcjell albinfo.ch.
Njerëzit blejnë dhe gdhendin kunguj, ndërsa në të njëjtën kohë grumbullojnë ëmbëlsira, pasi natën e 31 tetorit do të trokasë dera dhe do të dëgjohet e famshmja “Truck or treat?” Fëmijët në SHBA dhe Mbretëria e Bashkuar duket se e duan këtë festë drithëruese dhe përgatiten disa ditë më parë me kostume dhe aksesorë të përshtatshëm.
Vitet e fundit, natyrisht, ky zakon i veçantë është përhapur edhe në vende të tjera. Ata që e festojnë vishen me kostume të frymëzuar nga vrasës serialë të famshëm të ekranit të madh, si zombi apo të gjakosur e të frikshëm.
Por çfarë është ky Halloween gjithsesi? Fjala specifike se vjen nga All-hallow-even , pra me një përkthim të thjeshtë do të thoshim se ka të bëjë me vigjiljen e Ditës së Gjithë Shenjtorëve (All Hallows Day – All Saints Day), e cila festohet më 1 nëntor në vendet katolike.
Kjo shpjegon pse Halloween festohet gjithmonë natën e 31 tetorit.
Gjithashtu, kjo festë është e lidhur me veprimtari të mbinatyrshme. Thuhet se në këtë ditë kontakti me shpirtrat është më intensiv dhe kështu tmerri dhe frika sigurisht që përhapen më shpejt.
Sigurisht, disa njerëz presin deri në Halloween për të shitur ëmbëlsirat, dhe ëmbëlsirat në këtë kohë shiten më shumë se për Krishtlindje,  Shën Valentin apo Pashkët. Në të njëjtën kohë, Halloween ka frymëzuar disa regjisorë dhe producentë për të bërë disa nga trilerët më të frikshëm që kemi parë në ekranin e madh.
 
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *